Vitol turpina uzpirkt Ventspils naftas akcijas

Vitol grupas Kiprā reģistrētais uzņēmums Euromin turpina uzpirkt Ventspils naftas akciju paketes, strauji tuvojoties tādam līdzdalības līmenim, kas ļaus izteikt jau galīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu – liecina Euromin paziņojumi biržai.

Acīmredzot Euromin vēlas sasniegt 95% līdzdalības robežu, vēl pirms Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) būs apstiprinājusi Ventspils naftas akciju cenu 3,12 eiro, par kādu Euromin ir piedāvājusi katru akciju atpirkt obligātajā atpirkšanas piedāvājumā.

Jāatgādina, ka pirms pusotras nedēļas, izsakot obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu, Euromin ziņoja, ka ieguvusi jau 93,34% Ventspils naftas akciju.

Aizvakar tika paziņots, ka Euromin Igaunijā iegādājies vēl 54 517 akciju par 170 000 eiro. Var aprēķināt, ka par katru akciju maksāts aptuveni 3,12 eiro.

Tāpat aizvakar Rīgas Fondu biržā īpašnieku mainīja 755 617 akciju (0,7%) par 3,12 eiro gabalā, un ir grūti iedomāties, kurš gan vēl cits, ja ne Euromin pašreizējā situācijā vēlētos iegādāties šādu daudzumu akciju, ieguldot 2 358 000 eiro un vēl riskējot ciest zaudējumus.

Arī pensiju fondu un aktīvu pārvaldīšanas kompānijas INVL Asset Management valdes priekšsēdētājs Andrejs Martinovs uzskata, ka šīs akcijas iegādājies tieši Euromin. Neatkarīgā viņam jautāja, vai Euromin aktīvitātes, uzpērkot akcijas, nevarētu būt skaidrojamas ar to, ka Euromin baidās – FKTK noteiks vēl augstāku vienas akcijas atpirkšanas cenu par piesolītajiem 3,12 eiro? A. Martinovs atbildēja: «Baidīties var no jebkā, bet, no malas neitrāli raugoties uz šo jautājumu, visticamāk, viņi jau tagad grib nodrošināt sev 95% akciju. Tas ir izaicinājums pirms galīgā atpirkuma beigām nodrošināt sev 95%. Izskatās, ka pēc tā lielā darījuma [domāts darījums ar 755 617 akcijām], kas notika aizvakar, un izskatās, ka pircējs bija Euromin – viņi ir uz pareizā ceļa.»

Lai gan visos lielajos darījumos Ventspils naftas akciju cena grozījusies ap 3,12 eiro, aizvakar biržā tā sasniedza pat 3,18 eiro, turklāt diezgan liela akciju pakete (11 045) īpašnieku manīja par 3,16 eiro gabalā.

Visi šie darījumi ļauj publiski vērtēt akciju sabiedrības Latvijas Naftas tranzīts (LNT) vadītājus, kuri Ventspils naftas milzu akciju paketi pārdeva (vai vismaz grib iestāstīt, ka pārdeva) krietni zem šīs – darījumos skaidri iezīmējušās – tirgus cenas.

NRA.lv vaicāja arī A. Martinovam, kā viņš vērtē LNT veikto darījumu, pārdodot tai piederošās Ventspils naftas akcijas par 1,77 gabalā, un kādu cenu viņš kā konsultants būtu ieteicis LNT vadītājiem? A. Martinovs atbildēja: «Grūti spriest. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem, kaut vai no tā, cik būs jāmaksā par atpirkumu mazākuma akcionāriem. Slēdzot darījumu par kontrolpaketes iegādi, jāņem vērā arī šis aspekts. Es neesmu veicis tādus aprēķinus par šo darījumu, tāpēc viennozīmīgi nevaru pateikt, vai tā ir laba vai slikta cena. Jāskatās arī, kas šajā darījumā ir iekļauts? Vai šajā darījumā ir tikai bizness, varbūt tur iekļauti arī kādi mierizlīgumumi vai kaut kādi atliktie maksājumi, vai ir vēl kādi papildu nosacījumi. Nezinot darījuma saturu, par šo tēmu var tikai fantazēt. Taču, tā kā puses ir vienojušās, tad tā ir brīva pušu izvēle. Arī jautājumā par cenu. Gan pircējam, gan pārdevējam informācija par uzņēmumu bija pieejama, jo katram ir bijis pārstāvis padomē. Abiem bija iespējams veikt novērtējumu, nolīgstot kompetentus konsultantus.»

Savukārt FKTK Klientu skolas vadītāja Ieva Upleja paskaidroja, ka lēmums par akciju cenu obligātajā atpirkumā «jāpieņem 10 darba dienu laikā, tas nozīmē – līdz šīs nedēļas piektdienai, 16. oktobrim. Darbs notiek, nekādu šķēršļu komisijai nav, un tas nozīmē, ka lēmums tiks pieņemts likumā noteiktā termiņā.».

Uldis Dreiblats, Ritums Rozenbergs