Vilks: Inflācija gan Baltijas valstīs, gan Latvijā varētu pārsniegt 5%

Latvijā un Baltijas valstīs kopumā bažas rada inflācijas pieaugums, un kādā brīdī inflācija varētu pārsniegt 5%, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Latvijas Bankas padomes loceklis Andris Vilks.

“Jaunākās ekonomikas prognozes Latvijā ir pozitīvākas, ekonomika augs būtiski straujāk šogad, nekā tika lēsts pavasarī. Ekonomika ir noturīga pret krīzēm, ierobežojumiem, tā ir elastīga. Attiecībā uz inflāciju mums ir lielākas bažas,” atzina Vilks.

Pēc viņa teiktā, “ir kāds brīdis, kad inflācija gan Latvijā, gan Baltijā varētu pārsniegt 5%. Tas nav vidējais rādītājs, tas ir viens pīķis. Tas ir saistīts arī ar energoresursiem, enerģijas cenām un pārējām lietām.”

Viņš turpināja, ka inflācija pieaugs gan šogad, gan nākamgad. Visā pasaulē pēc pandēmijas ekonomika iekustējusies ātrāk, savukārt dažādas piegādes, materiālu ieguve nav tādā tempā iespējama, kā varbūt gribētu patērētāji.

Vienlaikus viņš norādīja, ka nodarbinātība būtiski uzlabojas, bezdarbs krietni ātrāk samazinās. Un gaidāms diezgan spēcīgs algu kāpums.

“Latvijai joprojām ir viens no mazākajiem valsts parādiem. Attiecībā uz budžeta deficīta lielumu mēs esam pietiekami saprātīgi bijuši. Jautājums, kam to naudu aizņemas. Varam aizņemties, bet jābūt izpratnei, ka tā nauda tiešām aizies jomām, kur tas ir nepieciešams,” sacīja Latvijas Bankas padomes loceklis.

“Latvijai joprojām trūkst fokusa, redzam, kur buksējam, nepietiekami fokusējamies uz dažām konkrētām jomām. Un tā atpalicība no Baltijas valstīm turpinās. Veselības aprūpe būtu jāsakārto, lai tur nebūtu nekādi pārsteigumi,” piebilda Vilks.