Viesnīcu un restorānu asociācija: Situācija ir kritiska – daudzi jau slēguši savus uzņēmumus

Situācija nozarē ir kritiska, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.

“Situācija nozarē šobrīd ir kritiska, tāpēc vairākkārt esam nākuši klajā ar paziņojumiem un lūgumiem atjaunot atbalstus. Ierobežotajām nozarēm šobrīd nav atbalsta. Ja mēs kādreiz runājām par to, ka Rīga cieš visvairāk, tad šobrīd situācija ir slikta pilnīgi visur,” atzina Graikste.

Pēc viņas teiktā, situāciju pasliktina energoresursu izmaksas un augstie rēķini: “Man zvana uzņēmēji un raud par esošo situāciju. Daļa ir aizbraukusi uz ārzemēm, daļa gatavojas braukt vai ir jau slēgusi savus uzņēmumus.”

Viņa norādīja, ka EM vismaz 3 reizes ir virzījusi svarīgu atbalsta instrumentu – atbalstu operacionālo izmaksu segšanai, diemžēl FM ir noraidījusi šo jautājumu iekļaut darba kārtībā: “Ir neizpratne, visiem liekas, ka nozare ir nedaudz ierobežota un viss notiek, bet nenotiek nekas.”

“2021. gads nozarē ir bijis sliktāks nekā 2020. gads – vismaz mīnus 40%. Tā ka situācija ir kritiska, kaut arī no malas tā neizskatās,” sacīja Graikste.

Kā zināms, arī Latvijas Restorānu biedrība ir aicinājusi Latvijas valdību iepazīties ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām un citu Eiropas valstu pieredzi sabiedrības veselības un valsts ekonomisko mērķu saskaņošanā, lai trešajā Covid-19 pandēmijas gadā beidzot izstrādātu plānu Latvijas tautsaimniecības izejai no krīzes un ekonomikas atjaunošanai. Pretējā gadījumā Latvija pilnībā zaudēs starptautisko konkurētspēju un ilgtermiņa attīstības perspektīvas.

LRB uzskata, ka jau pašlaik ir nepieciešama skaidrība par to, kā viesmīlības nozare darbosies vasaras sezonā, jo gan uzņēmumi savu darbību, gan cilvēki savus atvaļinājumus plāno savlaicīgi. Nav pieļaujama pērnā gada situācijas atkārtošanās, kad ēdināšanas uzņēmumi pilnvērtīgi varēja darboties tikai sākot no jūlija, bet tūrisma sezona citās valstīs ritēja jau pilnā sparā.