Tirgotāji noliedz, ka veikalu tīkli atsakās iepirkt Latvijas dārzeņus

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) apzinājusi situāciju dārzeņu sektorā – sazinoties ar nozares un tirgotāju pārstāvjiem, no tirgotāju pārstāvjiem noskaidrots, ka vietējo dārzeņu īpatsvars lielveikalos šobrīd, kad nav aktīvā ražas sezona, pārsniedz 70%, līdz ar to padome secinājusi, ka Zemnieku saeimas (ZSA) apgalvojumi, ka Latvijas lielie veikalu tīkli atsakās iepirkt Latvijā audzētus dārzeņus, priekšroku dodot, lētākajai importa produkcijai ir maldinoši.

Dārzeņu ražotāji apstiprina, ka nav būtisku dārzeņu realizācijas problēmu lielveikalu ķēdē: “Aptaujājot LOSP dārzkopības nozares pārstāvjus, to varam apstiprināt. Arī lielākais ražotājs un tirgotājs – kooperatīvs „Baltijas dārzeņi” nav saskāries ar nopietnām problēmām, kas attiecas uz dārzeņu realizāciju vietējā mazumtirdzniecības ķēdē. Ja atsevišķos jautājumos ir domstarpības, tad tās tiek operatīvi atrisinātas,” norāda biedrības „Latvijas Dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš.

Zemnieku saeimas pārstāvja paziņojums pārsteidzis audzētājus un ir maldinošs patērētājiem, par ko liecina iedzīvotāju zvani biedrībai, kuri izsaka neizpratni, jo veikalos ir plašs vietējo dārzeņu sortiments, norāda LOSP.

Šodienas ZSA vadītāja Jura Lazdiņa publiskais paziņojums par vietējo dārzeņu iepirkumiem nav balstīts uz reāliem faktiem un maldina sabiedrību. Realitātē tirgotāji ir nodrošinājuši, lai pircējiem būtu plaša vietējo dārzeņu izvēle. Latvijas lielākajos mazumtirdzniecības tīklos vietējās izcelsmes dārzeņu un augļu īpatsvars šobrīd pārsniedz 70%. Ņemot vērā to, ka ziema nav Latvijas lauksaimniecības ražas sezona, šāds vietējās produkcijas īpatsvars ir ļoti ievērojams, norāda LOSP.

„Latvijas pārtikas tirgotājiem ir laba sadarbība ar dārzeņu piegādātajiem tāpat arī ar to pārstāvošajām lauksaimnieku organizācijām, piemēram, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP), ar kur regulāri pārrunājam aktuālos jautājumus un meklējam risinājumus, ja tādi ir nepieciešami. Iespējams, ka šo ZSA izteikumu pamatā ir kādas konkrētas šauras biznesa intereses, un mērķis ir izdarīt spiedienu uz kādiem konkrētiem pārtikas tirgotājiem,” ir pārliecināts Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Jau vēstīts, ka pirmdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norādīja, ka Latvijas lielākās veikalu ķēdes “Rimi” un “Maxima” atsakās iepirkt vietējos dārzeņus un salātus, tādējādi apdraudot nozares pastāvēšanu.