Latvijas dārzeņi zem lupas

Lielveikalos pārdošanā šobrīd ir kartupeļi, burkāni, bietes, kāposti, sīpoli, kāļi, kā arī jaunās ražas tomāti, gurķi, āboli, salāti un loki – gan vietējie, gan ievestie. Lielveikali apgalvo, ka šobrīd aptuveni 70% dārzeņu ir vietējo audzētāju sarūpēti, savukārt Zemnieku saeimas rīcībā esošā informācija liecina, ka veikalnieki nereti dodot priekšroku lētajam importam, līdz ar to izspiežot pašmāju dārzeņus.

Zemnieku saeimas vadītājs Juris Lazdiņš NRA.lv vakar apstiprināja, ka viņš zinot vairākus gadījumus, kad tirgotāji atteikuši dārzeņu audzētājiem pieņemt vietējo produkciju, un par to viņš vakar runājis LTV1 raidījumā Rīta Panorāma. «Tas nenozīmē, ka veikali vispār neiepirktu vietējo produkciju, bet atteikuma gadījumi tomēr ir bijuši. Svarīgākais šajā situācijā ir visām ieinteresētajām pusēm piesēties pie sarunu galda, lai nav tā, ka zemnieki audzē dārzeņus un tie nav nevienam vajadzīgi. Zaudēt šo lielo dārzeņkopības sektoru, kas akumulē lielu darbaspēku laukos, būtu tuvredzīgi un muļķīgi,» teica J. Lazdiņš.

Kooperatīvas sabiedrības Mūsmāju dārzeņi vadītāja Edīte Strazdiņa apgalvojumam, ka veikali neņemtu pretī vietējos dārzeņus, nepiekrīt. «Neesam saņēmuši atteikumu ne no Rimi, ne no Maxima. Protams, mēs diskutējam par kvalitāti un cenu, tašu tas viss ir sarunu jautājums,» NRA skaidroja E. Strazdiņa. Viņa zināja stāstīt, ka šobrīd kartupeļu piedāvājums ir lielāks nekā pieprasījums. Tā kā lielveikaliem ir noslēgti līgumi ar vietējiem dārzeņu audzētājiem par konkrētu apjomu iepirkumu, iespējams, dažiem dārzeņu audzētājiem, kuriem nav līguma vai kuru piedāvātā cena ir augsta, lielveikali arī atsaka, pieļāva E. Strazdiņa. Taču tas nenozīmē, ka veikalos nevarētu nopirkt Latvijā audzētus dārzeņus.

Rimi un Supernetto veikalos šobrīd ir pieejami gan Latvijas kartupeļi, burkāni, bietes, kāposti, sīpoli, kāļi, gan Latvijas tomāti, āboli, salāti un loki. Marta otrajā pusē tiek solīta arī pirmā Latvijas gurķu raža. Februārī vietējie kartupeļi Rimi un Supernetto veikalos bija 97% no visa piedāvājuma, burkāni, bietes, rāceņi – 90%, sīpoli – aptuveni 80%, galviņkāposti – 100%.

Šobrīd Maxima veikalos ir pieejamas vietējās bietes, sešu veidu kartupeļi un burkāni, gan sarkanie kāposti, sveramie kāposti, riekstu ķirbji, fasētie zaļie loki, dzeltenie tomāti, pašmāju āboli. Pirmie šā gada ražas vietējie salāti podiņos, ko audzē Baltijas dārzeņi, Maxima veikalos ir pieejami jau no 21. februāra. «Polijā audzētie kāposti, Ķīnas kāposti, burkāni un sīpoli šogad pat ir dārgāki nekā vietējo audzētāju produkcija – attiecīgi šos produktus neiepērkam no Polijas, bet gan lielākoties no pašmāju audzētājiem,» skaidroja Maxima Latvija komunikācijas vadītājs Jānis Beseris.

Viedokļi:

Noris Krūzītis, Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors:

– Jura Lazdiņa publiskais paziņojums par vietējo dārzeņu iepirkumiem nav balstīts reālos faktos un maldina sabiedrību. Latvijas lielākajos mazumtirdzniecības tīklos vietējās izcelsmes dārzeņu un augļu īpatsvars šobrīd pārsniedz 70%. Ņemot vērā to, ka ziema nav Latvijas lauksaimniecības ražas sezona, šāds vietējās produkcijas īpatsvars ir ļoti ievērojams. Iespējams, ka šo Zemnieku saeimas izteikumu pamatā ir kādas konkrētas šauras biznesa intereses, un mērķis ir izdarīt spiedienu uz kādiem konkrētiem pārtikas tirgotājiem.

Dace Valnere, Rimi Latvia vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste:

– Esam ļoti lielā neizpratnē par Zemnieku saeimas paziņojumu, jo Rimi gadījumā tam nav pamata. Dārzeņu iepirkumos allaž dodam priekšroku vietējai produkcijai. Tiklīdz vietējā raža ir tik liela, ka spēj nodrošināt pieprasījumu, pārstājam tirgot importa produkciju. Līdz ar to ražas pilnbriedā līdz pat 90% no visiem mūsu veikalos piedāvātājiem dārzeņiem ir Latvijā audzētā produkcija. Neskatoties uz to, ka kopējā Latvijas tirgū, protams, ir pieejami arī lētāki importa dārzeņi, Rimi Latvia savos veikalos turpina un turpinās tirgot Latvijas dārzeņus tāpat kā katru gadu.

Jānis Beseris, SIA Maxima Latvija komunikācijas vadītājs:

– Esam pārsteigti par Jura Lazdiņa kunga izteikumiem, kas neatspoguļo reālo situāciju Maxima Latvija veikalos. Vietējos dārzeņus un augļus ļoti gaida mūsu pircēji, tādēļ arī pēc iespējas vairāk cenšamies viņiem tos piedāvāt. Dārzeņu cenu un pieejamību visbūtiskāk ietekmē tieši tirgus situācija, ražas sezona un, protams, laikapstākļi. Ražas laikā mūsu veikalos pārsvarā pieejami tikai Latvijas kāposti, kartupeļi, burkāni un bietes. Savukārt importēti attiecīgi tiek tie dārzeņi, kuriem Latvijā vēl nav sākusies ražas sezona vai Latvijā netiek audzēti pietiekamā apjomā, piemēram, baklažāni, cukini, paprika u. c.

 Ilze Šteinfelde