Tiesa nevēlas Lemberga dalību “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas sēdē

Lai arī pirmdien, 27. novembrī, Ventspils mēram Aivaram Lembergam bija paredzēts piedalīties “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijas (PIK) sēdē, Rīgas apgabaltiesas lēmums pēc būtības to liedzis.

Neskatoties uz to, ka parlamentārā izmeklēšanas komisija bija lēmusi, ka Aivaram Lembergam šodien plkst. 11.00 jāierodas Saeimā un jāatbild uz komisijas locekļu uzdotajiem jautājumiem, Rīgas apgabaltiesa paziņojusi, ka Lembergam tajā pašā dienā – 27. novembrī un tajā pašā laikā – pl. 11.00 jāierodas arī uz tiesas sēdi Rīgas apgabaltiesā.

Uz PIK aicinājumu sēdi pārcelt, tiesa neizrādīja atsaucību un lēma, ka nav iespējas atbrīvot Lembergu no dalības tiesā.

Lai arī tiesa norāda, ka galvenais atteikuma iemesls ir tas, ka sēžu grafiks ir saskaņots ar citiem procesa dalībniekiem, Lembergs par tiesas sēdi uzzināja pavisam nesen, turklāt arī tiesa bija informēta par Ventspils mēra piedalīšanos parlamentāras izmeklēšanas sēdē jau iepriekš.

Ventspils mērs jau tika paudis viedokli, ka šāds tiesas lēmums atgādina izrēķināšanos. “Lieliska tiesiska konstrukcija, kas “atbilst” Eiropas Cilvēktiesību konvencijai, Latvijas Republikas Satversmei, likumam “Par tiesu varu”. Protams, jautājums paliek par saprātu un cilvēku. Bet, ja ir politiska motivācija, tad nekāda loģika vai tiesiskums nestrādā. Ar to arī apsveicu,” publiskā paziņojumā situāciju komentēja pats Lembergs.

Tiesas lēmums nepakļauties Saeimai tik tiešām raisa neizpratni un nav īsti saprotams, kā interesēs tas ticis pieņemts – vai diskreditēt Ventspils mēru sabiedrības acīs, nepakļaušanās gadījumā, piemērojot tam soda sankcijas vai arī atklāti parādot, ka tiesa var ignorēt un likt “sprunguļus” Saeimas – valsts augstākās likumdevējvaras institūcijas – darbā.

Tikmēr šodien “oligarhu lietas” parlamentārās izmeklēšanas komisijā paredzēts iztaujāt uzņēmēju Juri Gulbi, žurnālistu, kādreizējo laikraksta “Diena” galvenā redaktora pienākumu izpildītāju, Gunti Bojāru un Jāni Straumi. Savukārt par Ventspils mēra dalību citā sēdē tiks lemts tās noslēgumā.

Foto: Saeimas kanceleja