Starptautiskais Valūtas fonds: Vislielākā ekonomikas lejupslīde gaida attīstītās valstis

Pasaules ekonomika 2009.gadā samazināsies par 0,5-1 procentu, bet smagāk par visu klāsies attīstītajām valstīm, kurās var tikt fiksēts pamatīgs IKP kritums. Pie tāda secinājuma nonācis Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), kas „Liela divdesmitnieka” valstu (G-20) samita priekšvakarā publicējis savu kārtējo ekonomikas attīstības prognozi. Pēc SVF datiem, ASV ekonomika 2009. gadā samazināsies par 2,6 procentiem, bet eirozonas – par 3,2 procentiem.

Vēl vairāk cietīs Japāna, kur IKP pazemināsies par 5,8 procentiem. Pie tam jau 2010. gadā ASV, pēc fonda prognozēm, jau būs vērojama ekonomikas izaugsmes par 0,2 procentiem, bet eirozonā – par 0,1 procentu. Japānā savukārt turpināsies lejupslīde, kura sastādīs 0,2 procentus.

Attīstošās valstīs, saskaņā ar SVF datiem, tiks fiksēta ekonomikas izaugsme vidēji par 1,5-2,5 procentiem. Tieši uz šo valstu rēķina pasaules IKP izdosies izvairīties no nozīmīga krituma. SVF ziņojumā piebilsts, ka pagaidām fonda speciālisti nav apkopojuši visus datus par visiem reģioniem un pasaules valstīm. Galīgais prognozes variants tiks publiskots 22. aprīlī.

SVF atzina, ka pasaules ekonomika nonāks recesijā, vēl 2009. gada janvārī. Gaidāms, ka IKP krituma tempi 2009. gadā būs lielākie pēdējo 60 gadu laikā. Šai prognozei piekrīt arī Pasaules bankā, kura tomēr nesniedz konkrētas prognozes, atzīmējot tikai, ka pasaules ekonomikā gaidāma recesija.

SVF prognozes ir vajadzīgas tādēļ, lai fonda speciālisti varētu saprast, kuriem reģioniem visvairāk ir nepieciešams finansiāls atbalsts. SVF valstīm, kuras īpaši cietušas no krīzes, jau sācis izsniegt kredītus. Līdzekļus no starptautiskās organizācijas saņēmušas Islande, Ukraina, Baltkrievija, Latvija, Ungārija un virkne citu valstu.

Avots: www.2v.lv