Slimnīcās tikai par maksu

Lielajās valsts slimnīcās šogad vairs nav iespējams saņemt vairākus valsts apmaksātus ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus, jo aizpildītas visam gadam slimnīcām piešķirtās kvotas. Slimnīcas turpina sniegt neatliekamo palīdzību akūtos gadījumos, taču izmeklējumiem var pierakstīties tikai nākamajam gadam.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) informācija par gaidīšanas ilgumu uz dažādiem veselības aprūpes pakalpojumiem liecina, ka tikai atsevišķās ārstniecības iestādēs ir izveidojies pilns pieraksts līdz pat gada beigām. Taču uz daudziem ambulatorajiem pakalpojumiem ir iespējams nokļūt vēl šogad un bez maksas, tas ir, par valsts finansējumu. Tiesa, lai atklātu, kur ir pieejami valsts apmaksāti pakalpojumi tā vietā, lai uzreiz vērstos sev tuvākajā un ierastajā poliklīnikā, jāpārmeklē daudzi veselības aprūpes pakalpojumu sniedzēji.

Pieraksts tikai uz nākamo gadu

Rīgas Austrumu slimnīcā uz vairākiem ambulatoriem izmeklējumiem šogad vairs nav iespējams nokļūt par valsts budžeta līdzekļiem, proti, jau rudenī aizpildītas visas slimnīcai piešķirtās kvotas, NRA.lv apliecina Rīgas Austrumu slimnīcas speciāliste Inguna Potetinova. Līdz gada beigām ir aizpildīts pieraksts uz ambulatorajiem valsts apmaksātajiem diagnostiskās radioloģijas izmeklējumiem, pieejami vēl ir izmeklējumi par maksu vai arī situācijās, ja kāds atsakās no iepriekš veiktā pieraksta. «Kvotas ir beigušās tikai dažās pozīcijās, kur valsts pasūtījums bija niecīgs,» uzsver I. Potetinova, «lai nodrošinātu, ka pakalpojumi ir pieejami visu gadu, jau gada sākumā piešķirto kvotu vienmērīgi sadalījām uz 12 mēnešiem, tāpēc runājam nevis par to, ka kvota ir beigusies, bet gan par to, ka tā ir aizpildīta līdz gada beigām.» Gada kvota izpildīta osteodensitometrijas (kaulu stipruma pārbaude) izmeklējumiem, invazīvās radioloģijas izmeklējumiem dienas stacionārā, ginekoloģijas operācijām un izmeklējumiem (kolposkopijām) dienas stacionārā, kā arī neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanai dienas stacionārā (tajā skaitā gastrointestinālām endoskopijām). Uz pārējiem izmeklējumiem pieraksts ir aizpildīts līdz gada beigām.

Arī Stradiņiem kvotas beigušās

Līdzīga situācija kā Rīgas Austrumu slimnīcā ir arī P. Stradiņa slimnīcā – līdz gada beigām palīdzību nevarēs saņemt, jo uz izmeklējumiem beigušās valsts apmaksātās kvotas. Slimnīcas valdes locekle Anda Čakša stāsta, ka visi pacienti, kuri bija pierakstījušies līdz gada beigām, protams, izmeklējumus un konsultācijas saņems, taču tie, kuri vēlas pierakstīties tagad, pakalpojumus varēs saņemt tikai nākamgad. Jomās, kur ir izpildītas valsts piešķirtās kvotas, slimnīca pakalpojumus turpina sniegt pacientiem par maksu un sniedz arī palīdzību akūtos gadījumos.

Izmeklējumi pieejami – jāzina, kur

Atsevišķās ārstniecības iestādēs ir izveidojies pilns pieraksts līdz gada beigām uz atsevišķiem plānveida ambulatorajiem izmeklējumiem, atzīst NVD. «Pašlaik pilns pieraksts līdz gada beigām ir uz magnētiskās rezonanses un datortomogrāfijas izmeklējumiem, taču pārējo izmeklējumu iespējas ir visai plašas,» saka NVD speciāliste Māra Āboliņa. NVD, pirmdien sazinoties ar vairākām ārstniecības iestādēm Rīgā, saņēmis informāciju, ka, piemēram, valsts apmaksātas vēdera dobuma ultrasonogrāfijas veikšanai vairākās ārstniecības iestādēs tiek piedāvāts pieraksts tuvāko nedēļu laikā, bet ehokardiogrāfijas izmeklējumu var veikt oktobrī. Uz valsts apmaksātu acu ārsta konsultāciju iespējams doties jau šonedēļ vai oktobra sākumā, savukārt neirologa apmeklējumu var ieplānot nākamnedēļ vai oktobra pirmajā nedēļā.

«Ja pacients sastopas ar situāciju, kad konkrētā medicīnas iestādē nevar pierakstīties uz izmeklējumu, viņš var interesēties citās ārstniecības iestādēs,» saka M. Āboliņa. Līgumi par valsts apmaksātas veselības aprūpes nodrošināšanu NVD ir ne tikai ar universitātes slimnīcām, bet arī daudziem citiem veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējiem: poliklīnikām, veselības centriem, doktorātiem. Informāciju par visām ārstniecības iestādēm, kas sniedz valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus, kā arī gaidīšanas rindām var noskaidrot, zvanot uz NVD bezmaksas tālruni 80001234.

Inga Paparde