Saeimas komisija konceptuāli noraida ieceri par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija ceturtdien, 31. maijā, konceptuāli noraidīja ieceri par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma.

Grozījumus par skolas gaitu sākšanu no sešu gadu vecuma Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā bija rosinājusi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM).

Tie paredzēja uzsākt samērīgu, līdzsvarotu un elastīgu pāreju uz pamatizglītības satura apguvi, sākot no 6 gadu vecuma, nodrošinot iespējas 1.klases izglītības programmu īstenot arī pirmsskolā. Savukārt piecgadīgiem bērniem pirmsskolas izglītības posmā ir paredzēta vienu gadu ilga obligātā sagatavošana pamatizglītības ieguvei.

Saskaņā ar ģimenes ārsta, psihologa atzinumu sagatavošanas programmā bērns varēs mācīties vēl vienu gadu, mācības 1.klasē uzsākot septiņu gadu vecumā.

Vienlaikus iecerētajām izmaiņām izglītībā jau iepriekš bijuši vairāki pretinieki. Jau vairāki Latvijas iedzīvotāji parakstījuši sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” par pašreizējā skolas gaitu uzsākšanas vecuma saglabāšanu.

Arī koalīcijā nav viennozīmīgs atbalsts izmaiņām, savukārt Saeimas lielākais opozīcijas spēks “Saskaņa” aicināja šo reformu nesasteigt, norādot, ka “ja vairākums deputātu vienalga pieņems tādu lēmumu, tad aptuveni 34 deputāti parakstīs lūgumu prezidentam neizsludināt šo likumu.” Tas nozīmē, ka viena trešdaļa no deputātiem apturēs šī likuma stāšanos spēkā.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (V) akcentēja, ka ar attiecīgā priekšlikuma noraidīšanu deputāti ir “izmetuši atkritumu spainī” simtiem ekspertu piedāvāto regulējumu, kas ļautu vidusskolas pēdējo divu klašu audzēkņiem gatavoties savām tālākajām studijām un karjerai.

Vienlaikus viņš pauda cerību, ka vēl iespējams rast risinājumu, skatot likumprojektu otrajā lasījumā Saeimas sēdē un pēc tam arī trešajā lasījumā.

Komisija vēl turpina spriest par ar šo jautājumu saistītajiem iesniegtajiem priekšlikumiem. Tāpat par šīm izmaiņām vēl būs jābalso Saeimai.

Foto: Saeimas kanceleja