Puertoriko nespēj atmaksāt parādsaistības 72 miljardus dolāru apmērā

Puertoriko gubernators ir brīdinājis, ka valsts nevarēs atmaksāt savu 72 miljardus lielo parādu, sniedzot sitienu kā ASV, tā pasaules finanšu sistēmai, kura jau tā raizējas par Grieķijas sabrūkošajām finansēm.

Gubernators Alehandro Garsia Padilla cer atlikt parādu maksājumus, kamēr vada sarunas ar kreditoriem, paziņoja runasvīrs Jēzus Manuels Ortizs.

Šādi paziņojumi nāca klāja pēc likumdevēju debatēm par 9,8 miljardu dolāru budžetu, no kura 674 miljoni tiktu paredzēti tērēšanai, bet 1,5 miljardi tiktu novirzīti parāda atmaksai. Budžets ir jāapstiprina līdz otrdienai.

Ortizs apstiprināja Padillas komentārus, kas tika publicēti laikrakstā “The New York Times”, mazāk kā vienu dienu pirms viņam tika paredzēts tikties ar likumdevējiem.

“Nav citu iespēju. Es būtu ļoti laimīgs, ja būtu kāds vieglāks variants. Tā nav politika, tā ir matemātika,” laikraksts citēja Puertoriko gubernatoru.

Puertoriko obligācijas bija populāras ar ASV kopieguldījumu fondu, jo tās bija nodokļu brīvas, taču riska ieguldījumu fondi un satraukti parādu pircēji sāka aktīvi uzpirkt parādus, kā rezultātā salas ekonomika pasliktinājās un tās kredītreitings samazinājās.
Daži likumdevēji bija pārsteigti par Garsias komentāriem, piemēram Dženifera Gonzalesa, galvenās opozīcijas partijas pārstāve.

“Es domāju, ka tas ir bezatbildīgi,” paziņoja Gonzalesa. “Viņš tikās privāti ar The New York Times pagājušajā nedēļā, bet nav ticies ar šīs salas līderiem”.

“Puertoriko konstitūcija nosaka, ka parāds ir jāatmaksā pirms jebkādas citas finansiālās saistības ir izpildītas. Ja Garsia centīsies nemaksāt parādu vispār, tas prasīs referendumu un balsojumu par konstitūcijas grozījumu,” paziņoja politiķe.

Puertoriko situācija ir radījusi salīdzinājumus ar Grieķiju, kur valdība izsludināja, ka uz sešām dienām tiks slēgtas bankas un ieviesti ierobežojumi par skaidras naudas izņemšanu.

Puertoriko gubernators nesen apstiprināja, ka viņa valdība apsver lūgt atļauju ASV kongresam atzīt valsts bankrotu, gandrīz pēc desmit gadu ekonomiskās lejupslīdes.

Puertoriko publiskajām aģentūrām pieder liela daļa no parāda, enerģētikas uzņēmumam vien sastādot 9 miljardu eiro lielu aizņēmumu.

Garsia ir veicis vairākus pasākumus, lai palīdzētu uzlabot valsts ienākumus, tostarp parakstot aktus par pārdošanas nodokļa paaugstināšanu.