Premjers: Pedagogu algām nevar tērēt naudu, kas paredzēta attīstībai

Pedagogu algu palielināšanai nevar tērēt naudu, kas paredzēta attīstībai, intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pēc viņa sacītā, valdība ir gatava meklēt risinājumus skolotāju algu palielināšanai, taču tie ir jārod izglītības sistēmā. Saskaņā ar Kariņa teikto, pedagogiem jau šajā budžetā ir ieplānoti 11,4 miljoni eiro papildus.

“Tie, kas solot, ka naudu var atrast, vai nu jautājumu neizprot, vai arī maldina citus,” izteicās premjers, noraidot Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītājas Ingas Vanagas apgalvojumus, ka finansējumu var iegūt no būvniecības ģenerālvienošanās vai arī apturot Liepājas cietumu celtniecību.

Viņš norādīja, ka iepriekšējā valdība, lemjot par skolotāju algu pieauguma grafiku, izvirzīja vairākus nosacījumus, kad algas būtu jāceļ, tostarp izglītības sistēmā jābūt reformām. “Reformas Latvijas izglītības sistēmā īsti nenotiek, un nav pamata pedagogu algu kārtējam pieaugumam,” uzskata Kariņš, vienlaikus uzsverot, ka pedagogiem ir ieplānota papildus nauda.

Ministru prezidents uzsvēra, ka, piemēram, Igaunijā izglītības nozarei tiek atvēlēts aptuveni tikpat daudz resursu kā Latvijā, taču kaimiņvalstī pedagoga atalgojums ir aptuveni divas reizes lielāks. Tas skaidrojams ar to, ka izglītības sistēma Igaunijā ir sakārtota. “LIZDA ir jānāk pretī, lai palīdzētu ministrijām sakārtot sistēmu,” norādīja premjers.

Jau vēstīts, ka Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) 20. februāra Padomes ārkārtas sēdē tika nolemts valdībai pieprasīt paredzēt finansējumu pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei no 2019. gada 1. septembra un turpmākam periodam līdz 2022. gada 31. decembrim. Kā arī līdz š.g. 5. martam informēt LIZDA par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei no 2019. gada 1. septembra un turpmākam periodam līdz 2022. gada 31. decembrim papildus nepieciešamo līdzekļu finanšu avotiem.

Nesagaidot politikas veidotāju lēmumu par finansējumu pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildei, LIZDA š.g. 6. martā Rīgas pilsētas pašvaldībai iesniegs pieteikumu par piketa organizēšanu 2019. gada 20. martā, no plkst. 8.30 līdz plkst. 11.00 pie Latvijas Republikas Saeimas. Piketā pulcēsies ~ 2500 izglītības un zinātnes darbinieki un citi atbalstītāji, lai pieprasītu politikas veidotājiem pildīt Izglītības likumu, kas nosaka pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildi no 2019. gada 1. septembra.

Foto: Valsts kanceleja