Premjers: Lai jau šogad palielinātu pedagogu algas, būtu jāceļ nodokļi

Lai šogad varētu celt algas skolotājiem, būtu jāceļ nodokļi, pēc koalīcijas sanāksmes sacīja Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Pedagogu algu pieaugumam no šā gada 1. septembra nepieciešamie aptuveni deviņi miljoni eiro netiks atrasti. Pēc Kariņa sacītā, valsts budžetā visas iespējas ir izsmeltas un par iespēju celt pedagogu algas tiks lemts nākamā gada budžeta kontekstā.

“Lai palielinātu algas, mums būtu jāpalielina PVN par 1% vai nekustamā īpašuma nodoklis, ko es kā premjers nevaru atbalstīt,” izteicās Kariņš.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) ir nosūtījusi vēstuli Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei, Ministru prezidentam Arturam Krišjānim Kariņam, Izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai, Finanšu ministram Jānim Reiram, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai un Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, kā arī Saeimas frakcijām ar lūgumu līdz šodienai, 5. martam, sniegt arodbiedrībai rakstisku atbildi par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika izpildei no 2019. gada 1. septembra un turpmākam periodam līdz 2022. gada 31. decembrim papildus nepieciešamo līdzekļu finanšu avotiem.

Pamatojoties uz iepriekš izklāstīto, LIZDA pieprasa ievērot spēkā esošos normatīvos aktus un nodrošināt pedagogiem cieņpilnu, konkurētspējīgu atalgojumu salīdzinājumā ar citām intelektuālajām profesijām, kas atbilst pedagogu veiktajam darbam un atbildībai, izglītojot un audzinot paaudzi, kas veidos Latvijas nākotni.

Grafiks paredz pakāpeniski palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes vispārējā izglītībā, t. sk, pirmsskolā un speciālajā izglītībā, profesionālajā izglītībā, interešu izglītībā, kā arī augstskolās un koledžās. Zemāko mēneša darba algas likmi pedagogiem no pašreizējiem 710 eiro plānots celt līdz 750 eiro – 2019. gada septembrī, 790 eiro – 2020. gada septembrī, 830 eiro – 2021. gada septembrī un 900 eiro – 2022. gada septembrī. Grafiks paredz arī augstskolu un koledžu mācībspēku zemākās mēneša darba algas likmes pakāpenisku palielināšanu no 2018. gada līdz 2022. gadam.

Ja līdz marta sākumam 2019. gada budžetā valdība nebūs radusi līdzekļus, lai pildītu pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku, tad aprīlī pedagogi pulcēsies protesta akcijā, bet ja tas nelīdzēs, tad notiks streiks, pastāstīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Foto: Valsts kanceleja