Pirmajās divās dienās Rīgas domes vēlēšanās piedalījušies 10,5% vēlētāju

Trešdien, 26. augustā, un ceturtdien, 27. augustā, Rīgas domes vēlēšanās kopumā nobalsojuši 44 367 jeb 10,5 procenti vēlētāju. Rīgas domes vēlētāju sarakstos ir reģistrēti 422 681 balsstiesīgi pilsoņi.

Salīdzinājumam – iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2017. gadā Rīgā pirmajās divās iepriekšējās balsošanas dienās piedalījās 7,9% vēlētāju.

Visaktīvāk vēlētāji balsojuši 113. iecirknī, tirdzniecības centrā “Gaiļezers”, kurā nobalsojuši 20,23% no iecirknī reģistrēto vēlētāju skaita. Rīgas Kongresu namā, kur atrodas 142. iecirknis, nobalsojuši 18,99% balsstiesīgo, bet 157. iecirknī, dzelzceļa stacijā “Vecāķi” – 18,54%.

Viszemākā aktivitāte aizvien bijusi 8. iecirknī, Rīgas Daugavgrīvas vidusskolā, kur nobalsoja 5,31% iecirkņa balsstiesīgo.

Līdz šim iespēju nobalsot citā iecirknī, ne tajā, kura sarakstā reģistrēti, izmantojuši 4134 vēlētāji. No tiem 27. augustā vēlēšanu iecirkņa maiņa veikta 2535 vēlētājiem, 26. augustā – 1599 vēlētājiem.

Ar informāciju par vēlēšanu aktivitāti var iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) tīmekļvietnē. Šajā vietnē vēlētāji var iepazīties arī ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem, kā arī vēlēšanu naktī šajā vietnē tiks apkopoti un publiskoti vēlēšanu rezultāti.

Iepriekšējā balsošana Rīgas domes vēlēšanās turpinās vēl arī piektdien, 28. augustā, no plkst. 12.00 līdz 20.00. Vēlēšanu dienā, 29. augustā, iecirkņi balsotājiem būs atvērti no plkst. 7.00 līdz 22.00.

Rīgas domes vēlēšanās iespējams balsot savā vai jebkurā citā vēlēšanu iecirknī. Pavisam Rīgas domes vēlēšanām izveidoti 156 vēlēšanu iecirkņi. To saraksts pieejams CVK mājaslapas sadaļā “Vēlēšanu iecirkņi”.

Savu vēlēšanu iecirkni vēlētāji var noskaidrot arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes vēstulē, kas tika nosūtīta pa pastu, vai e-pakalpojumā “Vēlēšanu iecirkņa noskaidrošana”. Tāpat informāciju par savu vēlēšanu iecirkni var noskaidrot arī, zvanot CVK uzziņu tālrunim 67049999 katru dienu no plkst. 9.00 līdz 20.00. 28. un 29. augustā tālrunis darbosies no plkst. 7.00 līdz 24.00.

CVK aicina vēlētājus pēc iespējas balsot savā vēlēšanu iecirknī. Savukārt, ja tomēr balsošanai piemērotāks ir cits iecirknis, tad ieplānot balsošanai vairāk laika, kas būs jāpavada iecirknī, kamēr notiks vēlētāja pārreģistrācija uz jauno iecirkni.

Balsošanas laikā vēlētāji aicināti lietot mutes un deguna aizsegu, lai pasargātu sevi un citus no inficēšanās ar Covid-19 vīrusa infekciju. Vienreizlietojamās sejas aizsargmaskas būs iespēja saņemt arī vēlēšanu iecirknī. Uzturoties iecirknī, vēlētājiem jāievēro divu metru distance un jādezinficē rokas. Tāpat vēlētāji vēlēšanu iecirknī aicināti izmantot savu pildspalvu. Pildspalvu būs iespēja saņemt arī iecirknī.

Rīgas domes vēlēšanās vēlētāji var pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā, ja veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējams nokļūt vēlēšanu iecirknī, un vēlēšanu laikā viņi atradīsies Rīgā. Pieteikt balsošanu savā atrašanās vietā var arī vēlētāji, kuri atrodas pašizolācijā vai karantīnā saistībā ar Covid-19 vīrusa infekciju, kā arī slimojošu personu aprūpētāji, ja viņi ir Rīgas pašvaldības vēlētāji un balsošanas laikā atradīsies aprūpējamā dzīvesvietā, un aizdomās turētās un apsūdzētās personas, kurām kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, ja tās ir iekļautas Rīgas vēlētāju sarakstā un atrodas apcietinājuma vietā Rīgā.

Tiesības piedalīties Rīgas domes vēlēšanās ir Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma, kuriem bija reģistrēta dzīvesvieta Rīgas administratīvajā teritorijā 90 dienas pirms vēlēšanu dienas, šā gada 31. maijā, vai kuri līdz 15. augustam reģistrējās vēlēšanām, jo viņiem Rīgā pieder nekustamais īpašums.

Balsošanas dokuments Rīgas domes vēlēšanās ir derīga pase vai personas apliecība (eID). Par dalību vēlēšanās spiedogs pasē netiks likts, un principa “viens vēlētājs – viena balss” nodrošināšanai tiks lietoti vēlētāju saraksti.

Lai mazinātu vīrusa infekcijas Covid-19 izplatības riskus 29. augusta Rīgas domes vēlēšanās, Centrālā vēlēšanu komisija ir apstiprinājusi ieteikumus Covid-19 infekcijas profilaksei Rīgas domes vēlēšanu iecirkņos.

Foto: F64