Pedagogu arodbiedrība īsi pirms Saeimas vēlēšanām draud rīkot piketu

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) apsver iespēju septembra vidū rīkot piketu, ja Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) nepildīs vienošanos par pedagogu atalgojuma grafiku.

Arodbiedrība ir pieprasījusi īstenot janvarī Ministru kabineta sēdē apstiprināto, Izglītības un zinātnes ministrijas virzīto pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku laika periodam no 2018. gada 1. septembra līdz 2022. gada 31. decembrim, kas paredz pakāpeniski palielināt pedagogu zemākās mēneša darba algas likmes vispārējā izglītībā, t. sk, pirmsskolā un speciālajā izglītībā, profesionālajā izglītībā, interešu izglītībā, kā arī augstskolās un koledžās.

Lai arī likumā noteikts, ka pedagoga mēnešalga par vienu slodzi nav zemāka par Ministru kabineta apstiprināto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafikā noteikto mēnešalgu attiecīgajā laikposmā, šobrīd IZM paziņojusi, ka papildu 1,4 miljonu eiro finansējums piemaksām vispārējās izglītības iestāžu skolotājiem saņems tikai 88 pašvaldības. Tādējādi pedagogi joprojām nav sagaidījuši algu paaugstināšanas grafiku, kam būtu jāstājas spēkā jau septembrī.

LIZDA līdz 31. augustam ir pieprasījusi tikšanos ar Ministru prezidentu Māri Kučinski, finanšu ministri Danu Reiznieci- Ozolu un izglītības un zinātnes ministru Kārlis Šadurski un kopīgu tikšanos ar Saeimas koalīcijas partiju pārstāvjiem, lai pārrunātu Izglītības likumā noteikto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika izpildi.

Tiek norādīts, ka, ja tikšanās nenotiks, tiks rīkots izglītības un zinātnes darbinieku pikets pie Saeimas ēkas 2018. gada 18. septembrī, izvirzot prasības izpildīt Izglītības likumā prasīto pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku.

LIZDA pieprasa ievērot spēkā esošos normatīvos aktus un nodrošināt pedagogiem cieņpilnu, konkurētspējīgu atalgojumu salīdzinājumā ar citām intelektuālajām profesijām, kas atbilst pedagogu veiktajam darbam un atbildībai izglītojot un audzinot paaudzi, kas veidos Latvijas nākotni.

Tikmēr Izglītības un zinātnes ministrija  paziņojusi, ka arī turpmāk gatava kopā ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrību risināt nozarei aktuālus jautājumus. “Tāpat vēlamies uzsvērt, ka IZM ir izstrādājusi pedagogu darba samaksas noteikumu grozījumus, kas arī jaunajā mācību gadā daudzās Latvijas skolās ļaus kāpināt skolotāju darba samaksu,” uzsvēra ministrijā.

IZM cer, ka arī turpmāk pašvaldības objektīvi izvērtēs savas padotības izglītības iestādes un pieņems lēmumus mūsdienām atbilstošu skolu tīkla attīstībai, kā arī veidos daudz ciešāku sadarbību ar kaimiņpašvaldībām, kas skolēniem nodrošinās kvalitatīvas izglītības iegūšanas iespējas un pedagogiem paaugstināt atalgojumu.

Foto: Pixabay