Pavļuts: Latvijas veselības aprūpes sistēmai revolūcija nav vajadzīga

Veselības aprūpei nav vajadzīga revolūcija, bet gan gudra un regulāri finansēta evolūcija, LTV raidījumā “Rīta panorāma” sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”).

“Pēdējos gados Latvijas veselības sistēmā vislielākais izaicinājums bija pandēmija, bet no pandēmijas esam iznākuši stiprāki. Izdevies būtiski palielināt mediķu algas, nostiprināt slimnīcu infrastruktūru. Visas lielās slimnīcas strauji attīstās, notiek būvdarbi,” sacīja Pavļuts.

Pēc viņa teiktā, raugoties uz priekšu, Latvijas veselības aprūpes sistēmai revolūcija nav vajadzīga, sistēmai vajadzīga gudra, labi un regulāri finansēta evolūcija – attīstība. “Pakalpojumiem jābūt pieejamākiem, svarīgi, lai Latvijas veselības aprūpes sistēma kļūst cilvēcīgāka, vērsta uz cilvēku – pacientu, cilvēku – ārstu, viņu mijiedarbību, pacientu tiesību aizsardzību. Protams, tam visam fonā milzīga digitalizācija,” sacīja Pavļuts.

“Izdevies būtiski palielināt mediķu algas, nostiprināt slimnīcu infrastruktūru. Visas lielās slimnīcas strauji attīstās, notiek būvdarbi. Neraugoties uz pandēmiju, tuvākais gads, divi būs ļoti sarežģīti tieši kara [Ukrainā] dēļ,” pauda ministrs.

“Mums nav domstarpību ar nozares arodbiedrību par to, ka mediķu atalgojumam jāturpina pieaugt. Šīs pamatnostādnes dod iespēju valdībā beidzot apstiprināt jauno mediķu atalgojuma modeli,” sacīja Pavļuts.

“Šī gada budžetā izdevās panākt palielinājumu finansējumam onkoloģijā – papildu 30 miljoni eiro, no tiem 20 miljoni ir tieši medikamentu pieejamībai. Turpināsim lūgt valsts budžetā papildu finansējumu kompensējamiem medikamentiem gan onkoloģijā, gan citās jomās,” sacīja Pavļuts.

Viņš atzina, ka veselības aprūpes sistēmas attīstībai nepieciešamais finansējums ir ļoti liels, tomēr valsts “nevienu nevar pārsteigt”, sakot, ka ir nepieciešams finansējums veselības aprūpei: “To dara visas nopietnas valstis, finansējums pieaug, veselības aprūpes izdevumi pieaug. (..) Nevienai valstij šobrīd nav viegli plāni attiecībā uz nākamo gadu budžetu sastādīšanu, mēs šai ziņā galīgi neesam unikāli. Protams, ka īpaši priekšvēlēšanu laikā tās [budžeta] diskusijas būs ļoti smagas.”

Foto: Valsts kanceleja