Paceļas lēni, bet ilgi

Mājokļu cenas, šķiet, vēlas sasniegt rekordu savas augšupejas ilgumā.

Nekustamo īpašumu tirgus starpnieki apliecina mājokļu cenu celšanos aprīlī. Rīgas standartapbūves mājokļu cenas augušas par septiņiem eiro kvadrātmetrā Latio vērtējumā (=624), par 3 eiro – Arco Real Estate vērtējumā (=631) un par 2 eiro – Ober Haus vērtējumā (=632). Šie skaitļi pārstāv mājokļu tirdzniecības segmentu ar vislielāko darījumu skaitu un tāpēc kalpo par cenu virzības indeksu. Dārgāko – jauno, unikālo un individuālo – mājokļu cenas aug straujāk. Tas atbilst jau Bībelē teiktajam, ka tiem, kam ir, tiek dots, bet tiem, kam nav nekā, atņem visu. Lēto mājokļu segmentā šī pati tēze apliecina sevi vēl skarbāk. Tas ir acīmredzams, kā pusgrausti kļūst par graustiem un pazūd no mājokļu tirgus, nebojājot vidējo cenu augšupeju, raksta NRA.lv.

Šā gada aprīlis bija 18. mēnesis pēc kārtas ar cenu indeksa augšanu. Proti, 2012. gada (aizpagājušā, nevis iepriekšējā) gada oktobris bija pēdējais mēnesis, kad visi šeit norādītie starpnieki bija vienisprātis par cenu pazemināšanos. Kopš tā laika bijuši vispār tikai divi mēneši, kad cenu pazemināšanos teicās pamanījis Latio, kas vairāk raksturo šīs firmas jūtību pret cenu svārstību virzienu maiņu nekā pašas cenas. Pēc cenu krituma Latio ir uzrādījis kompensējoši straujāku cenu pieaugumu, līdz visu starpnieku uzrādītās cenas savietojas šaurā intervālā.

Cenas 18 mēnešu laikā mainījušās izlīdzināšanās virzienā. Ober Haus startēja ar viszemāko cenu 578 eiro un finišēja ar augstāko – ar 632 eiro (+54), bet Arco Real Estate savulaik augstākā cena 593 eiro pakāpās līdz 631 eiro (+38), Latio ar +44 eiro nonāca no vidējās pozīcijas zemākajā pozīcijā, ja tās vispār vairs ir atšķiramas pēc būtības. Cenu izkliede sarukusi no 25 eiro par kvadrātmetru 2012. gada oktobrī līdz tikai 8 eiro šā gada aprīlī. Šāda izlīdzināšanās nav pretrunā augstāk minēto tēzi, ka dod tikai tiem, kam jau ir, jo attiecas tikai uz tiem mājokļiem, kas nepārvēršas par graustiem.

600 eiro robežlīniju cenas šķērsoja pagājušā gada vasarā (jūnijā vai augustā, par to mākleru ziņas atšķīrās), bet 700 eiro robeža vēl tāla. Drīzāk varētu jautāt, vai cenu kāpums noturēsies līdz šā gada novembrim, lai varētu svinēt divu gadu jubileju. Tas atbilstu oficiālajai versijai par Latvijas ekonomiku. Atbilstoši tai, iekšzemes kopprodukts audzis jau 14 ceturkšņus = 42 mēnešus pēc kārtas. Pavērsiens no sarukuma uz pieaugumu sācies 2010. gada 3. ceturksnī. Pēc tam bija vajadzīgi vēl pāris gadi, lai ražošanas pieaugums dotu iespēju cilvēkiem pirkt dārgākus dzīvokļus. Tam vajadzētu nozīmēt, ka tagad cilvēki (vietējie, kas nepērk uzturēšanās atļaujas) tikuši pie naudas, kas ieplūst mājokļu tirgū un piešķir cenām lielu augšupejas inerci.

Arnis Kluinis