Alimentu parādnieku bērniem valsts maksā miljonus

Šogad Uzturlīdzekļu garantiju fonds (UGF) tā dēvēto alimentu parādnieku vietā no valsts naudas maksā par 21,34 eiro (15 latiem) lielākus ikmēneša uzturlīdzekļus bērniem. Pašlaik no valsts maka uzturamo bērnu skaits ir nostabilizējies, tāpat kā summas, ko Latvija katru gadu maksā tiem vecākiem, kuri vieni audzina savus bērnus. Piemēram, šā gada aprīlī UGF administrācija maksāja uzturlīdzekļus 27 432 parādnieku vietā, bet kopš gada sākumā – četros mēnešos – Latvijas budžets parādnieku bērnus uzturējis ar kopumā gandrīz 7 miljoniem eiro, raksta NRA.lv.

Aprīlī UGF administrācija maksāja uzturlīdzekļus 18 353 iesniedzējiem, un pagaidām tas ir vislielākais prasības iesniedzēju skaits šajā gadā. Bērnu skaits, par kuru uzturēšanu gādā UGF, protams, ir lielāks. Janvārī uzturlīdzekļi tika maksāti 17 999, februārī – 18 118, martā – 18 194 iesniedzējiem. Nu jau raitāk sokas uzturlīdzekļos izmaksātās naudas piedzīšana regresa kārtībā. Informācija UGF mājaslapā liecina, ka no uzturlīdzekļu nemaksātājiem šogad ir piedzīti apmēram 790 000 eiro. Visvairāk naudas izdevies atgūt šā gada janvārī – 230 808 eiro.

Daudzi parādnieki ir saskārušies ar problēmām, kad tiesu izpildītāji ķeras klāt viņu mantai, kā arī atrod ārzemēs, jo kopš 2011. gada 18. jūnija Latvijā spēkā stājusies Eiropas Savienības (ES) Padomes pieņemtā regula, kas attiecas uz valstu sadarbību uzturēšanas saistību lietās. Proti, šis dokuments palīdz uzturlīdzekļu piedziņas lietās, un parādniekiem ir grūti izsprukt no nemaksāšanas. Visvairāk pieprasījumu tiek sūtīts uz valstīm, kuras Latvijas valstspiederīgie visbiežāk izvēlas par savām mītnes zemēm, – Angliju un Īriju. Pagājušajā mēnesī UGF uz citām ES dalībvalstīm nosūtīja 15 pieteikumus. Latvijas tiesas bija nolēmušas, ka ir jāpiedzen uzturlīdzekļi, bet to nemaksātājs atrodas kādā no ES valstīm.

Portāls www.baltic-ireland.ie ziņo, ka pret 300 Latvijas iedzīvotājiem, kuri dzīvo un strādā ārzemēs, bet nemaksā uzturlīdzekļus par bērnu, vērsta uzturlīdzekļu piedziņa. Daudz vai maz nepilnos trīs gados? Vērtējot kopumā, tas ir maz, bet tādā veidā nemaksātājiem tiek dots signāls, ka viņi ir atrodami. Turklāt uzturlīdzekļu parādam noilguma nav. Pat ja parādnieks slapstās, dzīvo un strādā nelegāli, agri vai vēlu viņš būs spiests parādīties atklātībā – kaut vai saņemot pensiju. Tad piedziņa tiks vērsta pret viņa pensiju.

UGF atgādina, ka tiek veikta parādnieku mantiskā stāvokļa pārbaude. Pārbaudot ziņas par parādnieku mantisko stāvokli valsts nozīmes reģistros, bieži konstatēts, ka parādniekam piederošajai mantai nav reģistrēta piedziņas atzīme. Tātad parādnieks, neskatoties uz savām parādsaistībām, var turpināt brīvi rīkoties ar savu mantu. Šādās situācijās UGF gatavo vēstules zvērinātiem tiesu izpildītājiem, lai segtu radušos parādu, izmantojot uzturlīdzekļu nemaksātāja mantu. Šogad aprīlī, veicot datu pārbaudes par visu parādnieku mantisko stāvokli, UGF administrācijas darbinieki konstatēja 14 parādniekiem piederošu nekustamo īpašumu, kuram nav reģistrēts apgrūtinājums.

PAR UZTURLĪDZEKĻIEM

Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija

regresa kārtībā atguva izmaksātos uzturlīdzekļus:

2014. gada janvārī 230 807,99 eiro apmērā, 2013. gada janvārī 166 670 eiro apmērā;

ar uzturlīdzekļiem nodrošināja:

2014. gada janvārī 24 643 bērnus, 2013. gada janvārī 24 402 bērnus;

iesniedzēju skaits, kuriem maksāti uzturlīdzekļi viena vai vairāku bērnu uzturēšanai:

2014. gada janvārī 17 999 iesniedzēju, 2013. gada janvārī 17 759 iesniedzēju;

par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai mēnesī maksā 71,14 eiro, par katru bērnu vecumā no 7 līdz 18 gadiem – 78,26 eiro.

Avots: Uzturlīdzekļu garantiju fonds

Antra Gabre