Osis: Valūtu tirgus sagrīļojies

Šveice pagājušajā nedēļā atcēla franka piesaisti eiro, finanšu tirgos izraisot pamatīgu haosu. Tas gan notika ne tik daudz tādēļ, ka Šveice neuzticētos eiro vai eirozonai, lai gan iemeslu tam arī netrūkst, drīzāk tā glāba pati savas iekšējās finanšu sistēmas līdzsvaru. Problēma tā, ka pēdējo gadu laikā, lai noturētu stabilā Šveices franka un krītošā eiro paritāti daudzmaz līmenī, Šveices Nacionālajai bankai nācās emitēt frankus, lai iepirktu eiro. Rezultātā šveiciešiem uzkrājās ievērojamas ārvalstu rezerves, ap 70% no valsts IKP. Tas pats par sevi nebūtu nekas slikts, ja vien arvien vairāk nepieaugtu ārvalstu rezervju ekspozīcija pret nedrošo eiro. Turklāt, saglabājoties šādi uzturētai paritātei pret eiro, bet, pēdējam turpinot novājināties, Šveices franks pamazām devalvējās attiecībā pret ASV dolāru – 2014. gada laikā vien par 12%.

Situāciju vēl nepatīkamāku padara ECB vēlme uzsākt kvantitatīvo mīkstināšanu, kura iespējamie rezultāti tiek prognozēti visai pretrunīgi. Skaidrs ir tikai viens – eiro vērtība pret ASV dolāru šajā gadījumā turpinās krist, iespējams, pat vēl straujāk nekā līdz šim. Tas nozīmē, ka, Šveicei turpinot uzturēt franka paritāti pret eiro, nāktos arvien vairāk drukāt frankus, arvien vairāk iepirkt eiro, arvien vairāk uzkrāt ārvalstu rezerves, kuras tā jau sen uzskata par pilnīgi pietiekamām, gala rezultātā arvien vairāk palielinot arī ekspozīciju pret šaubīgo eiro.

“Atsienoties” no eiro, franka valūtas kurss pret to, nu ir strauji pieaudzis. Tas turpina svārstīties, meklējot savu jauno dabīgo vietu lielāko valūtu pūlā. Īstermiņā tas ir stipri neizdevīgi valsts eksportam – tas tagad ir sadārdzinājies. Arī Latvijas slēpošanas entuziastiem izmaksas ierastajās Šveices slēpošanas vietās tagad būs krietni lielākas.

Taču, pateicoties stabilajai Šveices ekonomikai, nav šaubu, ka nākotnē arī franks saglabās savu relatīvo stabilitāti un, tas ir galvenais no šīs valsts ilgtermiņa ekonomiskās politikas viedokļa.

Pēdējās dienās finanšu aprindās sākušas klīst baumas, ka arī Dānijas krona, kura arī ir piesaistīta eiro, varētu sekot Šveices piemēram. Dānijas valdības pārstāvji to gan kategoriski noliedz. Taču, ja tas notiktu, pārbaudījums eirozonai var izrādīties daudz nopietnāks, nekā šobrīd tiek domāts.

Uldis Osis,ekonomists