NVA direktore: Pašlaik Latvijā ir visu laiku zemākais bezdarbnieku skaits

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) darbaspēka apsekojuma dati, 2023. gada jūnijā faktiskā bezdarba līmenis Latvijā bija 5,6 %, un kopš maija tas nav mainījies. Šorīt intervijā Latvijas Radio Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) direktore Evita Simsone atzina, ka Latvijā šā gada jūnijā reģistrēts vēsturiski zemākais bezdarbnieku skaits.

Pēc viņas teiktā, bez darba valstī bija nedaudz vairāk kā 50 000 reģistrēto bezdarbnieku. Kā liecina CSP dati, 2023. gada jūnijā Latvijā bija 53,2 tūkstoši bezdarbnieku (24,0 tūkstoši sieviešu un 29,2 tūkstoši vīriešu) – tik pat, cik maijā, un par 9,4 tūkstošiem mazāk nekā 2022. gada jūnijā. Vīriešu bezdarbnieku skaits mēneša laikā ir samazinājies par 0,4 tūkstošiem, taču sieviešu pieaudzis par 0,4 tūkstošiem.

Kā pauda Simsone, spriedze par darbinieku trūkumu darba tirgū arvien pieaug. Reģistrēto bezdarbnieku skaits sarūk visā Latvijā, saglabājoties pietiekami lielām reģionālajām atšķirībām. Piemēram, Rīgā reģistrētā bezdarba līmenis ir tikai nedaudz virs 4%, Pierīgā pat vēl nedaudz zemāks, bet Latgalē joprojām saglabājoties virs 10%.

Skatoties uz to, kādi darbinieki šobrīd tiek meklēti visvairāk, NVA direktore norādīja, ka visvairāk trūkst pedagogu, medicīniskā personāla, programmētāju, kravas auto vadītāju, dažādu speciālistu būvniecībā, kā arī zemāk kvalificētu darbinieku – apkopēju, palīgstrādnieku.

“Jāsaka, ka šobrīd nav vēsturiski lielākais vakanču skaits, bet, samazinoties bezdarbnieku skaitam, pieaug šī spriedze, kad ir grūtāk atrast piemērotus darbiniekus, Vakanču skaits ir bijis lielāks – ap 30 000,” klāstīja Simsone.

“Šobrīd darba devējiem vieglāk ir atrast zemas kvalifikācijas profesiju pārstāvjus, bet grūtāk ir atrast augsti kvalificētus profesionāļus, jo šī talantu meklēšana un piesaistīšana notiek ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā un pat plašāk,” sacīja NVA direktore.