Baltijas valstu enerģētikas ministri vienojušies par kopīgiem centieniem ātrākai Baltijas elektroenerģijas tīkla sinhronizācijai ar Eiropu

Nesen Klimata un enerģētikas ministrs Raimonds Čudars tikās ar Igaunijas Klimata ministru Kristenu Mihalu un Lietuvas Enerģētikas ministru Daiņu Kreivi. Kā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Čudars, tikšanās laikā ministri vienojās par kopīgiem centieniem, lai gandrīz gadu iepriekš, 2025. gada sākumā, sinhronizētu Baltijas valstis ar kontinentālās Eiropas energosistēmu.

“Ir panākta principiāla vienošanās pāreju [uz elektroapgādes tīklu ar kontinentālās Eiropas sistēmu] veikt gadu ātrāk, tas ir 2025. gada februārī,” sacīja Čudars.

Viņš atzina, ka katra no Baltijas valstu elektroapgādes sistēmām ir dažādā situācijā.

“Lietuvas gadījumā mēs runājam par sistēmu, kura atrodas vistuvāk centrālās Eiropas elektroenerģijas tīklam. Izaicinājumi, kas ir saistīti ar sistēmas balansēšanu, [..] būtiski atšķiras,” pauda ministrs.

Viņš uzsvēra: “Jau 2019. gadā tika apstiprināti noteikti pasākumu plāni visās Baltijas valstīs, kas ietvēra aptuveni 40 dažādus pasākumus. Šis plāns šobrīd notiek atbilstoši grafikam. [..] Mēs visi esam ieinteresēti paātrināt sinhronizāciju ar centrālo Eiropu.”

Kā zināms, elektroenerģijas pārvades sistēmu operatoru kopīgais darbs ir nodrošinājis, ka visu kritiskās infrastruktūras projektu virzība tiek nodrošināta iecerētajos termiņos, bet atsevišķos gadījumos, piemēram, Igaunijas-Latvijas trešā starpsavienojuma gadījumā ir panākts agrāks nodošanas datums, kā arī LitPol (Lietuvas-Polijas) savienojuma tests noritējis sekmīgi.