Noklausīšanās skandāls Polijai liek saskarties ar jauniem izaicinājumiem

Pēc skandāla, kas aizvadītajā nedēļā satricināja Poliju, valsts informatīvajā telpā izplatās dažādi viedokļi par notikušo. Izskanējušas pat runas, ka redakcijas „Wprost” informatora rokās atrodas pat vairāk kā 900 stundu gara ieraksta lente. Lielākā daļa augstākstāvošo amatpersonu ar bažām gaida šīs informācijas apstiprināšanos.

Aizdomās par nelegālu ierakstu veikšanu restorānā „Pūce un draugi” prokuratūra tur restorāna menedžeri Lūkasu N. Diemžēl nav zināms, vai ieraksti ir veikti arī citos Varšavas restorānos. Eksperti izsaka bažas, ka tik vērienīga noklausīšanās operācija ar mērķi destabilizēt valsti varētu būt veikta ar ārzemju, piemēram, Krievijas izlūkdienestu ziņu.

Kā jau tika ziņots, pagājušās nedēļas sākumā poļu žurnāls „Wprost” savā interneta vietnē publicēja vairāku augsta ranga amatpersonu neformālu sarunu ierakstu. Žurnāla „Wprost” pirmdienas izdevums ir ticis pilnībā izpirkts un nav vairs pieejams veikalu plauktos.

Polijas premjers Donalds Tusks (attēlā) atzinis, ka valstī iestājusies politiskā krīze, bet noliedz, ka gaidāma skandālā iesaistīto ministru atstādināšana no amatiem. Koalīcijas otra lielākā partija PSL – zemnieku partija, ir sašutusi par ierakstos dzirdamo un pieprasa paskaidrojumus.

Nopietni draudi, saistībā ar nestabilo politisko situāciju Polijā, ir iespējamā investoru atteikšanās no dalības valsts iekšējā tirgū. Jau otro nedēļu novērojama poļu valūtas – zlota kursa krišanās attiecībā pret eiro. Šobrīd zlota vērtība ir teju 0,24 eiro par zlotu jeb 4,15 zloti par vienu eiro. EUR 1 = PLN 4,1504 (pēc ECB datiem uz 25.06.14).

Opozīcijas partija PiS (Likums un Taisnība) ar pazīstamo politiķi Jaroslavu Kačinski priekšgalā pieprasa premjera atkāpšanos. Tāpat arī pret Tuska valdību vēršas labēji noskaņotie. Vislielākās bažas labējiem spēkiem raisa ārlietu ministra Sikorska ciniskie izteicieni par Polijas sadarbību ar ASV.

Savukārt ASV Valsts departamenta oficiālā pārstāve Marija Harfa apgalvo, ka neuzskata ierakstus par autentiskiem un ka šis skandāls nekādi neietekmēs abu valstu ciešo sadarbību, kas ir stipra un balstīta uz kopīgām vērtībām.

No otras puses, Donalda Tuska partijas atbalstītāji uzsver, ka publiskotās amatpersonu sarunas atklāj cilvēcīgumu politiķos un tādējādi tuvina viņus tautai. Daudzi atzīmējuši, ka vulgāru vārdu un necenzētas leksikas lietošana ir dabiska un izskaidrojama ar sarunu tiešo un nemāksloto raksturu. Tāpat komentētāji atbalsta arī ārlietu ministra Sikorska izteicienu par Polijas – ASV attiecībām, ko dēvē par patiesu situācijas atainojumu.

Savukārt citas politiskās partijas “Twój Ruch” (Tavs gājiens) vadītājs Janušs Palikots intervijā apgalvo, ka viss šis skandāls liecina par valsts struktūru un organizācijas vājumu un nespēju reaģēt krīzes situācijās.

BNA Latvia