Nodarbināto rindā bēgļi varētu stāties ne ātrāk kā vasarā

Bēgļu uzņemšanas plāns ir pieņemts – šodien par finansējuma piešķiršanu izlems parlaments, un iesaistītajām organizācijām un iestādēm ar steigu jāsāk gatavošanās darbi, ziņo LNT raidījums “900 sekundes”.

Viena no šīm iestādēm ir Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), kuras uzdevums būs palīdzēt bēgļiem atrast darbu. Viens no grūtākajiem uzdevumiem šobrīd ir apjomīgā projekta uzsākšana, jo līdz šim aģentūra nav saskārusies ar atbalsta sniegšanu tik lielam bēgļu skaitam.

NVA vadītāja Inese Kalvāne atklāj, ka trīs mēneši ir vidējais laika posms, kurā cilvēks Latvijā varētu iegūt bēgļa statusu un uzsākt darba gaitas. Vēl jārēķinās ar laiku, kas jāvelta valsts valodas apgūšanai, tādēļ nodarbināto rindā šie cilvēki varētu būt ne ātrāk kā vasarā.

Lai novērtētu bēgļu piemērotību Latvijas darba tirgum, ir jāapzina viņu profesionālā kvalifikācija, pieredze, kā arī motivācija. Šobrīd par patvēruma meklētāju darba spējām spriest ir grūti. NVA kompetencē ietilps cilvēku kvalifikācijas atzīšana, darbavietas piemeklēšana un cilvēka sagatavošana darbam. Aģentūra cieši sadarbosies ar bēgļu mentoriem un darba devējiem.

Inese Kalvāne norāda, ka 700 cilvēku ierašanās Latvijā būtiskas un nekavējošas izmaiņas darba tirgū izraisīt nevarēs.

Bēgļu problēmai kopumā valdība ir piešķīrusi vairāk nekā 15 miljonus eiro.

Jau vēstīts, ka bēgļiem paredzēts sniegt palīdzību arī nodarbinātības jautājumos un dzīvesvietas atrašanā. Lai veiksmīgāk integrētu bēgļus un ģimenes sabiedrībā, sadarbībā ar NVO un reliģiskajām organizācijām paredzēts piesaistīt brīvprātīgos un individuālos konsultantus.