Latvijas ceļotāji baidās, bet lido; krievi lūdz atcelt ceļojumus

Krievijas lidmašīnas nogāšana Sīnāja pussalā, teroristu uzbrukumi Parīzē un nule arī kā nogāztā Krievijas kara lidmašīna virs Sīrijas un Turcijas robežas, kas var izvērsties par konfliktu starp Turciju un Krieviju, pamatīgi ietekmē arī tūrisma biznesu. Un ne tikai Krievijā un Francijā, bet arī Latvijā, atzīst NRA.lv aptaujātie tūrisma eksperti.

Krievu tūristi tagad ir pamatīgi sabiedēti – Ēģipte ciet, nu par bīstamu mēģina pasludināt arī Turciju. Tad kur lai dodas gozēties zem saules stariem? Vai nu uz Krimu, kas palikusi bez elektrības, vai Sočiem, kurus ik pa brīdim piemeklē plūdi, vai arī uz Kamčatku, kas ir gana tālu un dārga, bet skaista gan. Vismaz tā smej paši Krievijas ceļotāji.

«Tikko kā piezvanīja mūsu kliente no Krievijas ar jautājumu, kas jādara, lai atteiktos no iepriekš rezervētā un jau daļēji apmaksātā brauciena uz Turciju,» teic tūrisma operatora Travel Art LV valdes priekšsēdētāja Inese Krūmiņa. Arī klienti no Latvijas ir mazliet apdomīgāki, ja iepriekš lūdza paskatīties ceļojumu cenas uz Ēģipti un Turciju, tad tagad vairāk interesējas par ceļojumiem uz Centrālmeriku, nevis kādu no Eiropas, Āzijas un Āfrikas valstīm, piebilst I. Krūmiņa. Jā, Krievijas tūristi tagad sabiedēti. Iespējams, viņi izvēlēsies tādus galamērķus, kur nav jālido, bet tāpat nav dārgi un ir viegli sasniedzami – piemēram, Baltijas valstis. «Lai tikai brauc pie mums,» optimistiski teic I. Krūmiņa.

«Notiekošais pasaulē noteikti ietekmē tūrisma industriju. Jā, tie, kuri dodas darījumu braucienos, turpina to darīt. Bet tūristi, ģimenes… Ja tā padomā, tie klienti, kuri šajā laikā parasti jau rezervēja ceļojumus aprīlim un maijam, šobrīd klusē. Vēl nav izlēmuši, doties kaut kur vai ne,» Neatkarīgajai teic tūrisma aģentūras Discovery valdes priekšsēdētāja Inga Bleija. Cilvēkiem ir bailes no tām valstīm, kurās izplatīta islāmticība. Tāpat nav pieprasījumu arī doties Ziemassvētku vai Jaungada brīvdienās uz Parīzi… Taču palielinās pieprasījums atpūtas braucieniem uz Taizemi un Dominikānu, secina I. Bleija.

Savukārt Palmtours valdes locekle Jūlija Mukāne novērojusi, ka ir cilvēki, kuri nebaidās ne no kā un dodas ceļojumos, un otra daļa – kas baidās nu jau iziet pat uz ielas, jo nekur nav garantēti droši. «Mani klienti vēl joprojām vēlas doties gan uz Ēģipti, gan uz Turciju. It sevišķi uz Hurgadu, kas vēl joprojām ir lētākais ceļojumu galamērķis,» uzsver J. Mukāne. Taču viņa nenoliedz – cilvēki vairāk interesējas arī par citiem galamērķiem, kas nosacīti drošāki, taču visu izšķir cena. Pat baidoties par drošību, bet izvēloties tomēr ceļot, visu izšķir nauda. It īpaši, ja atpūtā dodas lielāka ģimene vai draugu kopa. «Kuri grib lidot, lidos tāpat,» uzsver J. Mukāne.

Ludmila Glazunova