Meroni cieš sakāvi – viņa kontrolētais uzņēmums nedrīkst iegādāties AS “Radio SWH”

Bijušā Šveices advokāta Rūdolfa Meroni kontrolētā SIA “Media Support” nedrīkst iegādāties AS “Radio SWH” akciju kontrolpaketi, jo šāds darījums “apdraud Latvijas nacionālās drošības intereses”, secinājis Augstākās tiesas Senāts.

Gan Latvijas valdība, gan pēc tam arī Administratīvā apgabaltiesa, ņemot vērā Nacionālās drošības likuma prasības, jau iepriekš lēma, ka SIA “Media Support” nedrīkst iegūt būtisku ietekmi AS “Radio SWH”.

Jāatzīmē, ka “Radio SWH” kā medijs ar plašu tirgus pārklājumu ir atzīts par nacionālajai drošībai nozīmīgu uzņēmumu. Likums paredz, ka šādu uzņēmumu pārdošana var notikt tikai ar valdības atļauju.

Lai arī SIA “Media Support” par šo iesniedza kasācija sūdzību, kura tika pieņemta pagājušā gada 9. jūnijā, Augstākās tiesas Senāts lēmumu, ka kasācijas lieta šajā gadījumā tomēr netiks ierosināta, pieņēma tikai šā gada 26. maijā. Lemts – neļaut SIA “Media Support” iepazīties ar valsts noslēpumu saturošo specdienestu sniegto informāciju, kas bija pamatā valdības lēmumam nacionālo drošības interešu vārdā aizliegt SIA “Media Support” iegādāties AS “Radio SWH” akciju kontrolpaketi.

“Radio SWH” gribēja pirkt uzņēmums “Media Support”. Komercreģistrā lasāms, ka tas pieder Austrijas uzņēmumam “Baltic News Network”, aiz kura kā patiesā labuma guvēja norādīta austriete Urzula Haranda. SIA “Media Support” 2018. un 2019. gada pārskati liecina, ka šī uzņēmējsabiedrība AS “Radio SWH” akciju iegādei jau 2018. gadā aizņēmusies 2,2 miljonus eiro no vārdā nenosauktas juridiskas personas (procentos 1.5% gadā + 12 mēn. EURIBOR). Vienlaikus “Firmas.lv” nav nekādas informācijas, ka SIA “Media Support” būtu izsniegusi jebkādu ķīlu (mantu vai pašas SIA kapitāla daļas, vai kaut ko citu) pret šo visai ievērojamo aizdevumu, līdz ar to nav saprotams, ar ko minētais aizdevums nodrošināts.

Tas, ka 80% AS Radio SWH akciju nopirkusi Meroni paslepus kontrolētā SIA Media Support, kura formāli pieder savus īpašniekus noslēpušai Austrijā reģistrētai kompānijai, kļuva zināms 2018. gada rudenī.

“Vai nu neuzmanības dēļ, vai pārliecības, ka Meroni Latvijā ir neaizskarama persona, kurai “jūra ir zem ceļiem”, darījuma slēdzēji bija ignorējuši ne vairāk, ne mazāk kā Nacionālās drošības likumu. Proti, darījuma slēdzēji pilnībā bija ignorējuši Nacionālās drošības likuma prasību, ka, pirms mainīt īpašniekus nacionālajai drošībai nozīmīgā uzņēmējsabiedrībā (kāda tostarp ir arī AS “Radio SWH”), ir jāprasa atļauja Latvijas Ministru kabinetam,” norāda Neatkarīgā.

Nav zināms, vai nauda par pirkumu jau bija samaksāta un vai bija samaksātas komisijas naudas darījuma kārtotājiem – katrā ziņā kādai no iesaistītajām pusēm šī epopeja ar atļaujas prasīšanu valdībai un garo tiesāšanos radīja vērā ņemamus zaudējumus.

AT Senāta lēmumā teikts, ka :“Administratīvā apgabaltiesa secināja, ka pārsūdzētais /Ministru kabineta/ lēmums ir tiesisks un pamatots. Tiesa atzina, ka esošs vai potenciāls drauds nacionālajai drošībai pats par sevi ir pietiekams pamats, tāpēc argumentam par pieteikumā ietverto nepatieso informāciju nav nozīmes. No sprieduma un tiesas sēdes protokola izriet, ka tiesa ir iepazinusies ar slepenu informāciju un uzklausījusi Valsts drošības dienesta un Satversmes aizsardzības biroja pārstāvju paskaidrojumus bez pieteicējas pārstāvju klātbūtnes. Tiesa atzina, ka pārbaudi minētās iestādes veica pretizlūkošanas un izlūkošanas procesa ietvaros. Visa ar to saistītā informācija ir valsts noslēpums, ko administratīvajā aktā neatspoguļo, bet ar to iepazīstas un izvērtē tiesa. Apgabaltiesa, atsaucoties arī uz atziņām Latvijas Republikas Satversmes tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumos, secināja, ka pieteicējai noteiktais ierobežojums iepazīties ar lietas materiāliem ir samērīgs”.

Tāpat Senatoru kolēģija konstatējusi, ka konkrētajā lietā lēmuma pamatojums (nacionālo drošību apdraudoša ietekme) pieteicējai ir bijis atklāts, atklāti nav tikai fakti, kas to pamato, jo tie ir bijuši iegūti pretizlūkošanas un izlūkošanas procesa ietvaros. Tiesa nevarēja, neatklājot valsts noslēpumu saturošās informācijas saturu, sīkāk paskaidrot, kādas tieši nacionālās drošības intereses darījums apdraudētu.

AT Senāta lēmums nav pārsūdzams, ka rezultātā Meroni cietis sakāvi un viņa kontrolē tomēr nenonāks “Radio SWH”.

Foto: F64