Pateicoties valsts atbalstam, uzņēmēji var skatīties nākotnē ar lielāku pārliecību

Kamēr vairums uzņēmumu un nozaru saskaras ar lielām grūtībām un izaicinājumiem saistībā ar COVID-19 pandēmiju, attālināto darbu un ienākumu samazināšanos, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir tā iestāde, kas uzņēmējiem, pēc to domām, ir izrādījusi pietiekoši lielu pretimnākšanu.

Kopš pandēmijas sākuma liels skaits uzņēmumu ir izmantojuši likumos paredzēto iespēju saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, iespēju pieteikties dīkstāves pabalstiem, nodokļu atlaides u.tml.

Vērtējot VID darbu šajā periodā, uzrunātie uzņēmēji atzīst, ka VID darbu vērtē pozitīvi. Augsti tiek vērtēta gan komunikācija ar uzņēmumiem, gan fakts, ka atsevišķos gadījumos VID nāk pretī un akceptē novēlotus lūgumus pēc palīdzības. Tāpat uzņēmēji min, ka VID cenšas rast risinājumu jebkurā situācijā un vienmēr ir gatavi konsultēt.

Arī Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) veikto konjunktūras apsekojumu dati liecina, ka uzņēmējdarbības konfidences rādītāji 2021. gada maijā uzlabojušies visās nozarēs. Uzņēmēju noskaņojums lielākoties ir pozitīvs pakalpojumu sektorā, mazumtirdzniecībā un rūpniecībā.

Tā, piemēram, kopš februāra ik mēnesi pieaug aptaujāto mazumtirgotāju īpatsvars, kuri atzīmējuši, ka neizjūt nekādus ierobežojošus faktorus savai saimnieciskajai darbībai. Savukārt 30 % pakalpojumu sektora respondentu aprīlī nav izjutuši nekādus saimniecisko darbību ierobežojošus faktorus. Apstrādes rūpniecībā konfidences rādītājs maijā sasniedza 3,4. To ietekmēja uzņēmēju pozitīvāks šī brīža pasūtījumu līmeņa novērtējums un uzņēmumu vadītāju optimistiskas prognozes sava uzņēmuma gaidāmās ražošanas aktivitātei nākamajiem trim mēnešiem. Vislielākais konfidences rādītāja pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bija tādās apstrādes rūpniecības nozarēs kā poligrāfija un ierakstu reproducēšana, mēbeļu ražošana, gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošana, nemetālisko minerālu izstrādājuma ražošana, apģērbu ražošana un automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošana.

Valsts ieņēmumu dienests no 2020.gada 1. decembra līdz 19. maijam izmaksājis dīkstāves pabalstus un algu subsīdijas kopumā 137 674 233 eiro apmērā. Pēc 49 437 uzņēmumu iesniegumiem izmaksāti dīkstāves pabalsti darbiniekiem kopumā 92 582 862 eiro apmērā un algu subsīdijas kopumā 20 345 029 eiro apmērā. Savukārt pēc 33 352 pašnodarbināto personu iesniegumiem izmaksāti dīkstāves pabalsti kopumā 14 126 602 eiro apmērā un 4357 patentmaksātājiem izmaksāti dīkstāves pabalsti kopumā 1 718 996 eiro apmērā. Paplašinātajā skaistumkopšanas nozares kategorijā pēc 17 778 iesniegumiem izmaksāti dīkstāves pabalsti kopumā 8 900 744 eiro apmērā. Tāpat pēc 24 961 uzņēmuma iesnieguma izmaksāti granti apgrozāmo līdzekļu plūsmas nodrošināšanai kopumā 306 735 013 eiro apmērā.

Kā zināms, šobrīd Eiropas Komisija ir saskaņojusi valdības apstiprinātos grozījumus atbalsta programmā granta saņemšanai apgrozāmajiem līdzekļiem Covid-19 skartajiem uzņēmumiem. Turpmāk atbalsts tiks fokusēts uz to nozaru komersantiem, kas Covid-19 krīzē cietuši visbūtiskāk.

Precizēti ir arī atbalsta saņemšanas nosacījumi. Granta saņemšanai apgrozāmajiem līdzekļiem par jūniju komersanti var pieteikties līdz 2021. gada 15. jūlijam, savukārt 15. jūnijā tiek pārtraukta iesniegumu pieņemšana par iepriekšējiem atbalsta perioda mēnešiem.

Foto: F64