Mazumtirgotājus samazināt piena cenas neviens nespiedīs

„Brīva tirgus ekonomikas apstākļos mazumtirgotājiem pašiem ir tiesības noteikt savas cenas un uzcenojumu. Gadījumā, ja tirgotājs savas cenas nolaist nevēlēsies, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) neko nevarēs ietekmēt,” par „Food Union” ievērojamu cenu savas produkcijas cenu samazināšanu un iespējamo tirgotāju atbildes reakciju komentēja PATC pārstāve Ilze Žunde.

Kā jau ziņots, saistībā ar Krievijas noteikto piena produktu eksporta embargo Latvijas vadošais piena pārstrādes uzņēmums „Food Union” līdz pat 30% samazinās cenas visai savai piena produkcijai. Tā kā Latvijā šobrīd ir brīva tirgus ekonomika un mazumtirgotājiem ir tiesības likt precei uzcenojumu pēc saviem ieskatiem, portālam nra.lv radās jautājums, vai mazumtirgotāji sekos šim „Food Union” pozitīvajam piemēram un pieturēsies pie savas jau esošās uzcenojuma politikas arī situācijā, kad produktiem no ražotāja puses tiek piemērots tik ievērojams cenu samazinājums. „Protams, katram piegādātajam ar katru tirgotāju ir savas individuālās attiecības un tīri konceptuāli katrs tirgotājs ir tiesīgs pieņemt savu cenu politiku,” portālam nra.lv apstiprina Latvijas pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors (LPTA) Normunds Krūzītis.

Tirgotāji reaģē dažādi

Kamēr vieni tirgotāji parāda skaidru un nepārprotamu nostāju, citi no konkrētas atbildes sniegšanas izvairās. „Precēm mūsu veikalos cena samazināsies tieši par tik, par cik to samazinās piegādātājs. Mēs strādājam godīgi un savus klientus krāpt nevēlamies. Tāpat arī domāju, ka cenas kuru katru brīdi laidīs lejā arī citi piegādātāji,” pauž Latvijas Tirgotāju savienības „LaTS” valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis. SIA „Rimi Latvia” pārstāvji norāda uz to, ka vietējos ražotājus vienmēr ir atbalstījuši un, ka 80% no „Rimi” nopērkamās produkcijas, ir Latvijas ražojums, tomēr konkrētu atbildi par cenu samazināšanu „Food Union” produkcijai dzirdēt, diemžēl, neizdevās. „Pagaidām cenu samazināšanas pieteikumi mums vēl nav iesniegti. Taču pārrunas par tālāko rīcību turpinās, un ar „Food Union” pārstāvjiem tikšanās ir paredzētas tuvāko dienu laikā. Katrā ziņā jāuzsver, ka Rimi vienmēr akceptē cenu samazinājumus un tiecas samazināt produktu cenas veikalu plauktos. Tāpēc, ja ražotāji nāks ar šādu piedāvājumu, Rimi tūliņ uz to reaģēs, un šos cenu samazinājumus redzēs arī mūsu pircēji,” informē „Rimi Latvia” vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Valnere. Arī „Maxima Latvija” sniedz apstiprinošu atbildi par cenu samazinājumu savos veikalos. „Protams, atbalstīsim vietējos ražotājus gan palīdzot realizēt Krievijas tirgum paredzētos produktus, gan veicinot Latvijas produktu pieprasījumu „Maxima” veikalos. Tiklīdz būs saņemta oficiāla informācija par produktu cenu samazinājumu no ražotāju puses, proporcionālā apjomā tiks samazinātas cenas šiem produktiem arī veikalu plauktos,” apstiprina „Maxima Latvija” komunikācijas nodaļas vadītājs Jānis Beseris.

Cer uz tirgotāju solidaritāti

Tieši tirgotāji ir tie, kuri preci no piegādātāja nogādā pie patērētāja, un, lai arī vēlme nopelnīt ir katram, šī brīža situācija pieprasa solidaritāti no visām pusēm. „Šis ir grūts brīdis Latvijas piena nozarei un visām iesaistītajām pusēm – zemniekiem, pārstrādātājiem un mazumtirgotājiem. Mēs ceram uz kopīgu solidaritāti un šobrīd scenārija attīstības iespēju, ka mazumtirgotāji nelaidīs zemē savas cenas, neizskatām,” komentē „Food Union” valdes priekšsēdētājs Normunds Staņēvičs. Arī LPTA pārstāvis N. Krūzītis saglabā optimistisku skatu: „Tirgotāji nemēģinās iedzīvoties uz šīs situācijas rēķina. Galu galā, šī situācija ir īpaša un ļoti neparasta. Tomēr, jāpiebilst, ka LPTA neregulē cenas, kā arī tas, ka katrs tirgotājs cenas nosaka individuāli.” Šodien notikušajā sanāksmē, kur tirgotāji tikās ar ekonomikas ministru Vjačeslavu Dombrovski, tirgotāju pārstāvji apliecināja gatavību atbalstīt embargo cietušos pārtikas ražotājus, uzrunājot pircējus un aicinot iegādāties šo produkciju. „Ņemot vērā ārkārtīgi lielo mazumtirdzniecības lomu mūsu ražotāju spējā nogādāt preces līdz pircējiem, esmu gandarīts par tirgotāju pārstāvju atvērtību radīt risinājumus, kuri šai sarežģītajā situācijā palīdz mums saglabāt ražotnes un darba vietas,” pēc sanāksmes ar tirgotāju pārstāvjiem komentēja ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis. „Pat mazumtirgotāju savstarpējās solidaritātes neizrādīšanas gadījumā tirgus pats sevi noregulēs. Patērētājiem varu ierosināt pašiem sekot līdzi jaunumiem par cenu kritumiem un kāpumiem un pielietot šo informāciju iepērkoties un vērojot cenas veikalos,” iesaka I. Žunde.

Kā ziņots, Krievija noteikusi pilnīgu embargo liellopu gaļai, cūkgaļai, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieram, pienam un piena produktiem, kas tiek importēti no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Šajā sarakstā gan nav iekļautas šprotes, tāpat arī saldējums.

Marija Ziediņa