Mazumtirdzniecības apgrozījums pieaugs straujāk

Gaidāms, ka, gadam turpinoties, mazumtirdzniecības apgrozījums varētu jūtamāk atspoguļot prognozēto nodarbinātības un algu kāpumu, salīdzināmās cenās uzrādot aptuveni 4% pieaugumu, norāda Latvijas Republikas Finanšu ministrija.

Mazumtirdzniecības apgrozījums 2014. gada janvārī pieauga par 3,2%, salīdzinot ar iepriekšējā gada janvāri, kas vēlreiz apliecina, ka eiro ieviešana nav būtiski ietekmējusi nozares attīstību. Savukārt mēneša griezumā apgrozījums ir nedaudz krities, un sezonāli izlīdzinātie dati norāda uz 0,6% kritumu janvārī, salīdzinot ar decembri.

Neliels apgrozījuma kritums mēneša griezumā bija gaidāms sakarā ar eiro ieviešanu, jo pagājušā gada nogalē bija vērojams mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums, kas liecina, ka tika tērēti skaidras naudas uzkrājumi latos, savukārt, ieviešot eiro, apgrozījums nedaudz piebremzējās, tādējādi liecinot par patērētāju piesardzību. Šī relatīvi spēcīgākā aktivitāte pagājušā gada beigās sakrīt ar aktivitātes kritumu šā gada sākumā, kopā atstājot neitrālu ietekmi uz nozari.

Mazumtirdzniecības nozarē jau pierasti ir vērojami samērā svārstīgi pieauguma tempi, ņemot vērā, ka ne vienmēr atsevišķu preču atlaižu akcijas, kas viennozīmīgi ir viens no virzošajiem patēriņa elementiem, ir vienos un tajos pašos mēnešos. Tādēļ pārliecinošus secinājumus no viena mēneša datiem par nozares attīstības tendencēm ir grūti izdarīt. Gaidāms, ka, gadam turpinoties, mazumtirdzniecības apgrozījums varētu jūtamāk atspoguļot prognozēto nodarbinātības un algu kāpumu, salīdzināmās cenās uzrādot aptuveni 4% pieaugumu.

Arī Eiropas Komisijas publicētie mazumtirdzniecības noskaņojuma aptaujas rezultāti liecina, ka absolūti visos indikatoros janvārī bija vērojams pasliktinājums, bet februārī jau atkal visi indikatori ir uzlabojušies, tā apstiprinot pieņēmumu, ka janvārī patērētāji bija piesardzīgāki, savukārt jau turpmākajos mēnešos mazumtirdzniecības apgrozījuma gada pieaugums atkal kļūs nedaudz straujāks.

BNA Latvia