Lietuva eirozonai pievienosies 2015.gada 1.janvārī

Tiek ziņots, ka Lietuva eirozonai pievienosies 2015.gada 1.janvārī. Kā secinājusi Eiropas Komisija un Eiropas Centrālā banka Lietuva atbilst Māstrihtas kritērijiem un ir gatava ieviest eiro.

23. jūlijā Eiropas Padome izskatīts galīgo lēmumu par Lietuvas pievienošanos monetārajai savienībai, taču pēc Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas atzinuma nav šaubu par pozitīvu padomes lēmumu, kā rezultātā Lietuva kļūs par pēdējo Baltijas valsti, kas pievienojas eirozonai. Kā zināms, Igaunija eirozonai pievienojās 2011. gadā, bet Latvija par eirozonas dalībvalsti kļuva 2014.gada 1.janvārī.

Kā norāda Lietuvas valdība, Eiropas Komisijas atzinumā norādīts, ka aprīļa beigās vidējā gada inflācija Lietuvā bija 0,6%, kas ar pamatīgu rezervi iekļaujas Māstrihtas kritērijos noteiktajos 1,7%. Savukārt valsts budžeta deficīts pērn sasniedza 2,1% no Lietuvas iekšzemes kopprodukta (IKP), bet kritērijos kā maksimālais līmenis noteikts 3% deficīts. Arī valsts parāda līmenis ir zemāks par pieļaujamiem 60%, proti, 39,4% no IKP.

Lietuvas premjerministrs Aļģirds Butkēvičs norāda, ka eiro ieviešana Lietuvai ir stratēģisks solis. Eiro redzamās priekšrocības ir gan ekonomiska izaugsme, gan augstāka iedzīvotāju labklājība. Tiek uzsvērta arī patlaban esošā situācija pie Lietuvas robežas – eiro ieviešana sniegtu Lietuvai gan ekonomisku, finansiālu un politisku drošību.

BNA Latvia