Lietotas automašīnas pērk četras reizes vairāk kā jaunas

Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš atklāj, ka par viena jauna auto cenu var nopirkt aptuveni desmit lietotus auto.

2013. gadā tika reģistrēti 44 574 lietoti automobiļi, bet jauni tikai 12 811.

Arī 2014. gada pirmajā pusgadā Latvijā ir reģistrēti jau 18417 lietoti automobiļi, kas gandrīz četras reizes pārsniedz jaunu pasažieru automašīnas- tās ir reģistrētas tikai 5038. Rūtiņš pauž, ka imports lietotu auto tirdzniecībā ļoti strauji palielinās, tādēļ jaunu automašīnu imports netiek šiem tempiem līdzi.

Kopējā tirgus aktivitāte lietotiem automobīļiem tiek raksturota arī ar darījumiem, ne tikai pirmo reizi reģistrētiem automobīļiem. Piemēram, īpašnieku maiņām iekšējā tirgū. 2013. gadā, neskaitot 44 560 ievestus auto, tika veikti arī 68 326 īpašnieku maiņu darījumi, kopā veidojot aptuveni 113 000 kopējos darījumus.
Eksperts arī atzina, ka pastāv liela iespēja par iegādes dokumentu viltošanu un aizdomīgām darbībām no pievienotās vērtības krāpniecības viedokļa.

Ja lielākajās un attīstītākajās Eiropas Savienības valstīs uz vienu jaunu auto tiek pārdoti aptuveni trīs lietoti auto, tad var spriest, ka Latvija vēl ilgi nespēs pāriet tikai uz jauniem automobīļiem.

Rūtiņš pauda, ka viss būtu kārtībā, ja lietotu auto tirgus būtu kvalitatīvs, bet bieži tieši lietotu automašīnu tirgū notiek dažādas krāpšanas un manipulācijas, tādējādi ciešot gan pašiem cilvēkiem, gan valsts budžetam.