Lembergs: Vislielākā problēma ir tāda, ka valdība pieņem lēmumus, nerēķinoties ar iespējamajām sekām

Valdības lielākā problēma ir tāda, ka tā pieņem lēmumus, neņemot vērā sociālekonomisko pamatojumu, “Dienas bizness” video interviju ciklā “Nākotne tavās rokās” sacīja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) premjera amata kandidāts Aivars Lembergs.

“Premjeru neievēl tauta, bet ievēl Saeimas deputāti, un, lai kļūtu par premjeru, vajadzīgas ir vismaz 55 balsis, līdz ar to, lai kā tur nebūtu, to izšķirs vēlētāji,” norādīja Lembergs, vienlaikus piebilstot, ka pēc visa spriežot arī nākamā valdība būs koalīcijas valdība un koalīcijas partneri būs kādi no šobrīd esošajiem [valdības pārstāvjiem].

“Jo lielāks balsu skaits būs atdots, piemēram, Zaļo un zemnieku savienībai, jo mazāk koalīcijas partneru vajadzēs, un varēs izvēlēties tādus koalīcijas partnerus, kas varēs realizēt Latvijai visizdevīgāko politiku,” piebilda Lembergs.

Viņa ieskata, galvenā Latvijas problēma ir tāda, ka pieņemot noteikumus un lēmumus, tie netiek pamatoti ar sociālekonomisku analīzi: “Tur ir uzzīmēts tā, kā gribētos, bet tur pamatā nav nopietna, dziļa sociālekonomiskā analīze. Ja tiek paziņots lēmums, tad viņš ir jāizskaitļo un ir jāredz rezultāts, ko tas nozīmē.”

Latvijā gan esot prakse, ka lēmums tiek pieņemts un tikai sākot pildīt var konstatēt, ka kaut kas nav pareizi: “Labākajā gadījumā viņi domā, kā to labot, bet standarta gadījumā neko nedomā un iet tālāk, ja vien tas nekaitē tam vai citam politiķim tuvojošās vēlēšanās. Tā ir vislielākā problēma.”

Par piemēru viņš minēja bijušo veselības ministri Andu Čakšu, kas pieņēma lēmumu, ka par veselības aprūpi būs jāmaksā: “Tā kā viņa bija no ZZS, es tolaik palūdzu, lai viņa iedod pamatojumu un uz ko tas attiecas – kur tie cilvēki dzīvo, kāds tiem ir vecums, kāda ir viņu nodarbošanās, iztikas līdzekļi un cita veida pazīmes, – tāda analīze netiek veikta, bet lēmums tiek pieņemts. Tā ir galvenā problēma.”

Viņš norādīja, ka neviena reforma, kas tiek veidota, netiek iepriekš izanalizēta. Tā, piemēram, esot bijis arī ar nodokļu reformu.

“Ziņojumā vietā man atnes diagrammas, slaidus. Plāna nav, plāns neeksistē. Nezinu, vai to pieeju atļaus vai neatļaus mainīt potenciālie partneri, [..] bet tā ir lielākā problēma un izveidojusies jau kā sistēma valsts pārvaldē.”

Arī dažādi statistikas dati rāda, ka valdības politika ir veidota prom no Eiropas un Eirozonas. “Latvija pieņem lēmumus, bet nezina, ko tas nozīmē praksē,” uzvēra Lembergs.

Foto: F64