Lembergs par skolu tīklu: Valdība ir dumja – tā vietā, lai cīnītos par izglītības saturu, viņi cīnās ar cipariem

Ja valdība nemaksās skolotājiem visu to algas apjomu, kas pienākas pedagogiem, tad skolu tīkls ir jāoptimizē, lai atbilstu kritērijiem. Pie tā strādā visas pašvaldības, un Ventspils nav izņēmums, intervijā “Ventas Balss” norādīja partijas “Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

“Skolas un bērnudārzi ir divas dažādas lietas. Par skolām – 2017. gadā valdība izdeva noteikumus, ka Eiropas fondu naudu var saņemt skolas, kurās pamatskolā audzēkņu skaits ir vismaz 200. Pašvaldības, tai skaitā Ventspils, rēķinājās, ka šis kritērijs ir un būs spēkā esošs. Tad pie varas nāca Jaunā konservatīvā partija, Šuplinska sagatavoja Ministru kabineta noteikumus, ka pamatskolā nevis diviem simtiem audzēkņu jābūt, bet 390. Tos noteikumus nepieņēma, nāca atkal cita ministre un Kariņa valdība, un tagad jau Siliņas valdība. Tagad nodefinēts, ka 1.–3., 4.–6. un 7.–9. klasēs, katrā no šīm klašu grupām, pamatskolā jābūt vismaz 120 bērniem. Tātad no 1. līdz 9. klasei kopā minimums ir 360 bērnu. 2017. gadā – 200, tagad – 360. Abām Pārventas skolām līdz šiem 360 pietrūkst un, pēc visa spriežot, aizvien vairāk pietrūks,” sacīja Lembergs.

Viņš norādīja, ka par cik valdība ir paziņojusi, ka neatkāpsies no šī noteikuma attiecībā uz valstspilsētām, pedagogi nesaņems pienācīgu darba algas fondu, ko piešķir valsts.

“Valsts vienkārši nedos naudu pedagogu darba algām. Ko sodīs par to, ka skolēnu skaits pamatskolā nav 360? Skolotājus! It kā no viņiem tas būtu atkarīgs. Turklāt pie spēkā esošā nosacījuma par 200 skolēniem pamatskolā skolās tika ieguldīta Eiropas fondu nauda – ap 700 tūkstošiem. Piecus gadus pēc tam, kad saņēma pēdējo maksājumu no Eiropas fondiem, tas ir, līdz 2026. gadam, šai mācību iestādei ir jādarbojas. Tātad, no vienas puses, spēkā ir kritērijs – 200 audzēkņi, no otras puses, tūlīt spēkā būs kritērijs par 360 audzēkņiem. Pie tam, nav tā, ka tur, kur ir 360 bērni, centralizēto eksāmenu rezultāti 9. klasēs ir labāki nekā tur, kur ir 200 vai pat vēl mazāk bērnu. Tepat, Ventspils novadā, ir skolas, kur eksāmenu rezultāti ir labāki nekā lielā Ventspils skolā,” atzina politiķis.

“Valdība ir dumja, ko es varu pateikt. Visas skolas ir akreditētas. Mācības nedrīkst notikt neakreditētā skolā. Skolu – sākumskolu, pamatskolu, vidusskolu, tehnikumu, augstskolu – akreditē Izglītības un zinātnes ministrija. Ja mācību iestāde ir akreditēta, tas nozīmē, ka tā sniedz kvalitatīvu izglītību. Ja nesniedz, tad nedodiet akreditāciju! Tā vietā, lai cīnītos par izglītības saturu, viņi cīnās ar cipariem. Tas, cik bērnu kurā skolā mācīsies, jau ir pašvaldības jautājums. Vai jūs esat dzirdējuši, ka kaut vienu skolu Latvijā slēdz tāpēc, ka tā nav akredidēta, jo neatbilst kritērijiem? Visas ir akreditētas! Bet, ja jūs, Izglītības un zinātnes ministrija, akreditējat skolu, tad ko jūs piesienaties skolēnu skaitam? Protams, ja valdība nemaksās skolotājiem visu to algas apjomu, kas pienākas pedagogiem, tad tas skolu tīkls ir kaut kādā veidā jāoptimizē, lai atbilstu kritērijiem. Līdz ar to – šobrīd uz papīra, bet pie tā strādā visas pašvaldības, un Ventspils nav izņēmums,” sacīja Lembergs.

Foto: Valsts kanceleja