Lembergs: NATO nav savstarpējās sapratnes un trūkst komunikācijas

Starp NATO valstīm ir komunikācijas trūkums – īpaši ar saviem sabiedrotajiem nerēķinās ASV un Turcija, komentējot NATO rīcību militārajā operācijā Sīrijā, žurnālistiem norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs atzina, ka saprot Francijas prezidenta Emanuela Makrona sašutumu par koordinācijas trūkumu starp Eiropu un ASV un dalībvalsts Turcijas agresiju Sīrijā, norādot, ka pirmais par to runāja ASV prezidents Donalds Tramps, sakot, ka “NATO savu laiku ir pārdzīvojis un vairāk nav vajadzīgs”.

“Tramps precīzi definēja, ka, ja kāds grib, lai ASV viņus aizstāv, tai skaitā tas attiecas arī uz Latviju, tad ir jānomaksā visi izdevumi, kādi nepieciešami, lai aizstāvētu valsti, plus ASV ir jābūt 50% peļņai. Piemēram, ja jūsu aizstāvībai tiek iztērēti 10 miljoni eiro, tad jums jāiztērē 10 miljoni + 50%. Citiem vārdiem, Trampa kungs skaidri pateica, ka ASV dalība NATO ir bizness,” uzsvēra Lembergs.

Tāpat Ventspils mērs atgādināja, ka ir pieņemts lēmums, ka ASV samazina savu finansējuma daļu NATO un pārējās valstis palielina.

Savukārt, komentējot Makrona izteikumus, ka “NATO piedzīvo “smadzeņu nāvi””, Lembergs norādīja, ka šiem izteikumiem nevar nepiekrist, jo stratēģiskajos lēmumos nav nekādas koordinācijas starp Savienotajām Valstīm un to sabiedrotajiem NATO, it īpaši Franciju un Turciju.

“ASV pateica, ka izved savu karaspēku nekonsultējoties. Turcija pateica, ka viņi ieved savus karaspēku nevis 5 km no robežas, kā to grib ASV, bet 30 km. Un arī par to viņi neko nepateica. Tā kā Makrona kunga sašutums ir saprotams, jo NATO koalīcijas divas valstis – ASV un Turcija – nerēķinās ar sabiedrotajiem, kuri veido kopējo koalīciju,” norādīja Lembergs.