Lauku ģimenes ārsti: Eiropā mēs izceļamies ar lielāko nosūtījumu skaitu pie speciālistiem un uz laboratorijām

70% līdz 80% Covid-19 slimnieku ārstējas mājās, trešdien intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” pastāstīja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

“Pacientu pieplūdums paliek arvien lielāks – ir gan hroniskie pacienti, gan arī ļoti daudz pacientu ar sekām pēc iepriekšējā ziemā pārslimotā kovida. Arī dažādi citi vīrusi nekur nav pazuduši, un to simptomi ir ļoti līdzīgi Covid-19 infekcijas simptomiem,” sacīja Kozlovska.

Pēc viņa teiktā, 70-80% no visiem [Covid-19] pacientiem patlaban paliek ģimenes ārsta aprūpē: “Slimnīcās viņu nav, bet ģimenes ārsta aprūpei un konsultācijām ir jābūt nepārtraukti, jo, kā attīstīsies slimības gaita, mēs nekad nezinām.”

Kozlovska arī stāstīja, ka smagi pārslimota Covid-19 gadījumā sekas ir hronisko slimību saasinājums, depresija un nogurums. Jauniem cilvēkiem sekas ir saistībā ar attālināto darbu – nogurums un depresija atsaucas ne caur fiziskām, bet garīgām vainām.

“Eiropā mēs izceļamies ar lielāko nosūtījumu skaitu pie speciālistiem un uz laboratorijām. [..] Tādēļ veidojas lielas rindas pie valsts ārstiem. Tajā pašā laikā vairāk nekā 50% izmanto privāto speciālistu pakalpojumus, jo viņiem vienkārši nav izvēles,” atzina asociācijas prezidente.

Viņa pauda cerību, ka tik piešķirta papildu nauda izmeklējumiem, jo ir ļoti nozīmīgi sekot līdzi slimības attīstībai, īpaši arī attiecībā uz Covid-19.

“Prakšu izmaksas nav pārrēķinātas vismaz 10 gadus, kolēģi ir ļoti uztraukušies par rudeni. Esam to teikuši ministrijai, pagaidām nav ziņu, ka ir paredzēts [atbalsts], bet no nākamā gada pamatbudžetā ir ierēķināts. Virzība uz dārgo rēķinu kompensācijām ir paredzēta,” sacīja Kozlovska.