Latvijas pienu uz Ķīnu vedīs ar lidmašīnu

Latvijas vadošais piena pārstrādes uzņēmums Food Union janvārī gaida ierodamies Ķīnas pārtikas drošības sistēmas (HACCP) audita komisiju, lai saņemtu atļauju savas produkcijas eksportam uz šo valsti. Saldējumu uz Ķīnu iecerēts vest ar kuģi, savukārt pienu – ar lidmašīnu.

Ja audita komisija ar redzēto un pārbaudīto būs mierā, tad 2–3 mēnešu laikā uzņēmums varētu saņemt eksportam nepieciešamos sertifikātus. Food Union uz Ķīnu iecerējis eksportēt Rasas pienu, sviestu, svaigos un kausētos sierus, Rasēna piena dzērienus, saldējumus Ekselence, Pols un Nu fruit. Saldējumu plānots vest konteineros ar kuģi. Konteinera piegāde pa jūras ceļu no Latvijas līdz Ķīnai aizņem 45 dienas, un, pēc a/s Rīgas piena kombināts (Food Union grupa) valdes priekšsēdētāja Normunda Staņēviča teiktā, tas nebūs dārgāk kā sūtīt vienu smago automašīnu ar saldējumu uz Maskavu. Savukārt piena sūtīšanas izmaksas ar lidmašīnu segs augstā piena cena, jo viens litrs 0,5% piena Ķīnas galvaspilsētas veikalos maksājot piecus ASV dolārus (4,04 eiro). Rasas pienu Food Union Ķīnā cer pārdot par vismaz sešiem ASV dolāriem (4,85 eiro) litrā. N. Staņēvičs zināja stāstīt, ka arī no Nīderlandes pienu uz Ķīnu katru dienu ved ar lidmašīnu, raksta NRA.lv.

«Pašlaik Ķīna ir pasaulē lielākais piena produktu importētājs. Gadā šajā valstī tiek ievesti 11 miljoni tonnu piena. Taču Ķīnas tirgus nav homogēns, patērētāju gaumes reģionos atšķiras un tās strauji attīstās. Dalība lielākajā Ķīnas ziemeļu reģiona pārtikas izstādē World of Food Beijing 2014 un atsauksmju saņemšana no potenciālajiem pircējiem nostiprināja mūsu pārliecību, ka Latvijā ražotiem piena produktiem ir potenciāls Ķīnas tirgū, taču tiem ir jābūt ar augstu pievienoto vērtību un ilgu derīguma termiņu,» skaidroja N. Staņēvičs.

Iemesls aktīvai Ķīnas tirgus apgūšanai ir Krievijas ieviestais embargo uz pārtikas precēm. Tas lika uzņēmumam vairāk attīstīt vietējo tirgu un pievērsties jauniem eksporta tirgiem. Šā gada laikā Food Union uzsācis eksportu uz astoņiem jauniem tirgiem – Lielbritāniju, Islandi, Uzbekistānu, Ukrainu, Mongoliju, Libānu, Lībiju un ASV. Kopumā pašlaik Food Union eksportē uz 28 pasaules valstīm. Galvenās eksporta produktu kategorijas ir Latvijā ražots krēmsiers, sviests, saldējums un industriālie piena produkti. Eksports pašlaik sastāda 27% no kopējā Food Union saražotā produkcijas apjoma.

Vienlaikus pieaudzis arī piena patēriņš vietējā tirgū. Šobrīd vidēji dienā vietējā tirgū nonāk 150 tonnu piena produktu, piemēram, dzeramo jogurtu Lakto patēriņš audzis par 90%, piena dzēriena Rasēns – par 28%, saldējuma Pols – par 65%, krēmsieru – par 20%.

Ilze Šteinfelde