Latvijas Banka atbalsta Finanšu ministrijas priekšlikumu par banku peļņas nodokli

Kredītprocentu lielākais kāpums ir aiz muguras, intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” atzina Latvijas Bankas (LB) prezidents Mārtiņš Kazāks.

“Procentlikmju kāpumi lielākie ir jau aiz muguras. Šajā gadījumā, visticamāk, tās likmes apmēram tur, kur viņas pašreizējā brīdī ir, arī kādu laiku saglabāsies. [..] Tie straujākie procentlikmju kāpumi ir aiz muguras,” norādīja Kazāks.

Vienlaikus viņš norādīja, ka prognozes, pie kāda cipara procentlikmes varētu apstāties, šobrīd izteikt nav iespējams, jo “neviens nezina, kā atrisināsies karš Ukrainā – jo ātrāk tas beigsies ar Ukrainas uzvaru, jo ātrāk ekonomika atgūsies un inflācija nostabilizēsies.”

Lai palīdzētu iedzīvotājiem šajā laikā, pirmais jautājums, kas pēc Kazāka sacītā, būtu jārina, ir banku peļņas jautājums. “Latvijas Banka atbalsta Finanšu ministrijas priekšlikumu par banku peļņas nodokli – tam jābūt pastāvīgam, nevis īstermiņa risinājumam.”

Tāpat bankām jābūt pretīmnākošām kredītņēmējiem. Finanšu ministrijas ierosinājums hipotekārā kredīta maksājumus uz laiku iekļaut nodokļu attaisnotajos izdevumos, pēc Kazāka domām, ir viens no risinājumiem, taču, ja tas būs tikai nākamgad, tas ir par vēlu.

Savukārt runājot par inflāciju, viņš pauda, ka gan eirozonas, gan Latvijas ekonomika šogad ir vārga, bet tā sāks atkopties nākamā gada otrajā pusē.

“Septembrī mēs mazliet pārskatīsim uz augšu inflāciju, un galvenais iemesls ir nesenais naftas cenu kāpums. Mazliet uz leju – ekonomikas izaugsme. [..] Mūsu pašreizējās prognozes rāda, ka gada beigās inflācija varētu būt jau zem 2 %. Tā viennozīmīgi ir laba ziņa,” sacīja Kazāks.

“Latvija šo sabremzēšanos, šo krīzi pārdzīvo jūtami labāk nekā Lietuva un Igaunija, un šogad, piemēram, Latvijā būs nelieli plusi, Lietuvā un Igaunijā tie būs mīnusi,” pauda LB prezidents.

Foto: Valsts kanceleja