Kučinskis rosinās mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus Latvijā

Uzturēšanas atļauju nepagarinājušo Krievijas pilsoņu liktenis likumā nav atrunāts, LTV “Rīta panorāma” sacīja iekšlietu ministrs Māris Kučinskis (AS).

Spēkā esošais regulējums nosaka, ka bijušajiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuriem tagad ir Krievijas vai Baltkrievijas pase, līdz 1. septembrim ir jānokārto latviešu valodas pārbaudījums, pretējā gadījumā pastāvīgās uzturēšanās atļauju viņiem anulēs. Kučinskis koalīcijai šodien izteiks savu ierosinājumu mīkstināt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus Latvijā, paplašinot termiņu valsts valodas zināšanu pārbaudei.

“Ja mēs neko nemainām, tad 1 .septembrī ir aptuveni 17 000 cilvēku, kuriem jākārto visas formalitātes [tostarp valodas tests]. Tāpēc es rosinu, ka tie kuriem šogad ir beigusies [uzturēšanās atļauja] – 4000, tie liek 1. septembrī,” norādīja Kučinskis.

Runājot par procesu, kas stājas spēkā, ja netiek nokārtots valsts valodas tests, ministrs norādīja: “Ja cilvēkam ir kādi radinieki, kas nozīmē, ka var saņemt uzturēšanās atļauju līdz 5 gadiem. Ja viņam nav šādas iespējas, pusotra mēneša laikā viņam tiek paziņots, ka netiek piešķirts nekas.”

Savukārt, ja cilvēkam nav nekāda pamata pagarināt uzturēšanās atļauju, viņiem tiks paziņots, ka viņiem neizsniedz nekādus dokumentus palikšanai Latvijā. Jautāts, vai šādus cilvēkus tad “vedīs uz robežu”, Kučinskis pauda cerību, ka, dzīvojot demokrātiskajā pasaulē, mēs nesāksim viņus “stumt pāri robežai”.

Tajā pašā laikā viņš atzina, ka šobrīd likumā nav atrunāts, kas notiek šādā gadījumā, “par to likumdevējs nav padomājis”.

Foto: Valsts kanceleja