Pēc bargāku sodu ieviešanas samazinājies pieķerto dzērājšoferu skaits

Pēc bargāku sodu ieviešanas mazinās pieķerto dzērājšoferu skaits, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks.

Kā zināms, no 25. novembra spēkā stājušies grozījumi Krimināllikumā – kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu vadīt transportlīdzekli, ja izelpotā gaisa vai asins pārbaudē konstatētā alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles. Kriminālatbildība noteikta arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Šajā gadījumā netiek paredzēts noteikt šo vielu daudzumu vai ietekmes pakāpi. Par minēto pārkāpumu piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem.

“Pirmie novērojumi liecina, ka kopējais [dzērājšoferu] samazinājums ir vērojams. Ja pērn nedēļā bija 70-80 gadījumi, pirmajās piecās nedēļās šajā gadā ir 53 un uz leju. Ja salīdzinām janvāra mēnesi pērn un šogad, tad ir par 61 gadījumu mazāk. Ir pagājis mazs laiks, kopš šī norma [par bargākiem sodiem dzērājšoferiem] ir ieviesta, tāpēc ar tādiem pārsteidzīgumiem secinājumiem negribētos steigties. Gribētos, lai cilvēki, iedzerot, saprot, ka pie stūres sēsties nevajadzētu,” norādīja Ruks.

Līdz šim atbilstoši Ceļu satiksmes likumam par transportlīdzekļa vadīšanu reibumā, kas pārsniedz 1,5 promiles, piemēroja naudas sodu un atņēma transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Savukārt kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu, ja vadītājs atrodas alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē, bija paredzēta transportlīdzekļa vadītājiem, kuriem nav transportlīdzekļa vadīšanas tiesību.