Krievija pārmet Eiropas Savienībai pārtikas embargo pārkāpumus

Krievijas amatpersonas Briselē sūdzējušās par masveida Eiropas Savienības (ES) pārtikas importu uz Krieviju, kas pārkāpj Maskavas noteiktās sankcijas pret Rietumvalstīm.

Pirms pāris mēnešiem, atbildot uz sankciju pagarināšanu, Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstīja dekrētu, kas paredz pagarināt pārtikas embargo līdz 2016. gada 5. augustam, tādējādi ierobežojot liellopu gaļas, cūkgaļas, putnu gaļas, piena un zivju produktu, augļu un dārzeņu importu no Rietumvalstīm.

Saskaņā ar Krievijas Federācijas muitas datiem, Krievijas valdība iznīcinājusi vairāk nekā tūkstošiem tonnas aizliegto importu produkciju kopš augusta sākuma.

Šajā nedēļā ES un Krievijas analītiķi tikušies, lai apspriestu Krievijas bažas par iespējamiem krāpnieciskiem importa pārtikas produktiem.

“Eiropas Savienības puse ņems vērā Krievijas bažas,” pēc sarunām ar Krievijas amatpersonām, norādīja Eiropas Komisijas (EK) pārstāvis.

Krievijas puse gan šajā jautājumā bijusi daudz uzstājīgāka, rīkojot preses konferenci, kurā krievu analītiķi sniedza dažādus piemērus par krāpšanu, norādot uz lēno reakciju no ES dienestu puses. Viņi lūdza piekļuvi ES elektroniskajām datu bāzēm, lai varētu identificēt krāpšanu.

Krievijas varas iestādes izmeklējusi vairākus aizdomīgus sūtījumus, konstatējot pārkāpumus, kas liecina, ka reakcija no ES puses ir ļoti lēna. Piemēram, attiecībā uz 7500 tonnām cūkgaļas izmeklēšana ilgst jau veselu gadu, un aizvien nav beigusies.

“Līdz šīm mēs neesam saņēmuši atbildes uz vairākiem jautājumiem. Komisija mums stāsta, ka lūgs attiecīgo valsti sniegt atbildi, un tikai pēc tam, varēs informēt mūs,” norāda Krievijas veterinārā un fitosanitārā uzraudzības dienesta “Rosseļhoznadzor” pārstāvis.

Jau vēstīts, ka nesen Kremlis apstiprināja lēmumu konfiscēt un iznīcināt visus Krievijas Federācijā nelegāli ievestos Rietumvalstu pārtikas produktus, kuriem noteikts pārtikas embargo.

Likums, kas stājās spēkā no 6. augusta, pieļaus, ka tā vietā, lai pārtika tiktu sūtīta atpakaļ, tā tiks iznīcināta un ne tikai uz robežas, bet arī veikalos un noliktavās, ja tiks tajos atrasti pēc kontroles iestāžu pārbaudēm.