Konkurences padome par būvniecības karteli pie atbildības plāno saukt 18 uzņēmumus

Vienlaikus ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) būvnieku lietu, pārbaudi par iespējamiem konkurences aizliegumiem sāka Konkurences padome. Pēc TV3 raidījuma ”Nekā personīga” rīcībā esošajām ziņām, aizdomas par savstarpēju aizliegtu vienošanos jeb karteli ir pret 18 būvniecības uzņēmumiem .

SIA ”SKONTO BŪVE”, SIA ”VELVE”, SIA ”RERE BŪVE”, SIA ”RE&RE” , SIA ”RERE MEISTARI”, SIA ”ARČERS”, SIA ”LATVIJAS ENERGOCELTNIEKS”, SIA ”LNK INDUSTRIES”, SIA ”RBSSKALS BŪVVADĪBA”, SIA ”RBSSKALS”, SIA ”LATVIJAS TILTI”, SIA ”MERKS”, SIA ”KODOLS M”, SIA ”MONUM”, SIA ”ENFORT”, SIA ”ABORA”, SIA ”OSTAS CELTNIEKS”, SIA ”UPB”.

18 uzņēmumu vidū ir visas lielākas Latvijas būvkompānijas. Trīs gadu garumā KNAB ierakstītajās sarunās dzirdams, ka uzņēmēji vienojas par kopumā 78 būvniecības objektiem visā Latvijā. Un sarunas patlaban analizē Konkurences padome. Lēmums par naudas sodiem tai jāpieņem līdz 1.augustam. Kartelis ir viens no smagākajiem konkurences pārkāpumiem. Un Konkurences padomei pietiek vien ar pazīmēm, ka tirgus dalībnieku starpā ir notikusi aizliegta vienošanās, atšķirībā no KNAB kriminālprocesa, kurā bija jāpierāda katras personas vaina un kaitējums sabiedrībai.

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas virsprokurors Māris Leja norādīja: “Konkurences padome nesaskata šķēršļus turpināt un pieņemt savu lēmumu, neatkarīgi no KNAB izmeklēšanas rezultātiem. Jo ir būtiska atšķirība, kas ir jākonstatē kriminālprocesa ietvaros un, kas Konkurences padomes (pārbaudē-red. NP). Ja kriminālprocesā mums jākonstatē katras individuālās personas darbības sekas, ka darbības radījušas smagas sekas, tad Konkurences padomei, vērtējot konkurences aizliegumu šajā gadījumā ir daudz vienkāršāks uzdevums.”

Konkurences padomes uzliktie naudas sodi būvkompānijām būs nopietns satricinājums šai nozarē. 1.augustā būs zināmi naudas sodu apmēri. Konkurences padome var uzlikt naudas sodu 5 procentu apmērā no pēdējā finanšu gada apgrozījuma. Un, tikai vienai kompānijai ”Velve” vien apgrozījums pērn bija 52 miljoni.

“Procesa mērķis jau nav sodīšana. Procesa mērķis ir taisnības noskaidrošana. Un šajā gadījumā, ja, varbūt birojam neizdevās iegūt šos te papildus pierādījumus, kas liecina par kukuļošanu , bet birojs konstatēja šos te būtiskos konkurences tiesību pārkāpumus un runa ir par karteli, kas ir viens no smagākajiem konkurences pārkāpumiem. Gadījumā, ja tie tiks pierādīti, tad rezultāts būs sabiedrības liels labums. Jo būs šie te ļoti lielie un būtiskie sodi!” paudusi KNAB izmeklētāja Anda Rumjanceva.