Kazāks: Galvenā neskaidrība un šoks ekonomikai ir energoresursu dēļ

Inflācija pašlaik ir pārāk augsta, LTV raidījumā “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks, norādot, ka Latvijā tas daļēji saistīts ar ekonomikas strukturālām problēmām – nespēju caur ražīgumu amortizēt pasaules cenu kāpumu.

Pēc viņa teiktā, IKP izaugsme šogad būs lēnāka: “Latvijas ekonomika gadu mijā būs recesijā, bet sabremzēšanās būs samērā īsa un sekla. Tādu dziļu ekonomikas kritumu šobrīd mēs neprognozējam, bezdarbs pieaugs tikai mazliet.”

“Galvenā neskaidrība un šoks ekonomikai ir energoresursu dēļ. Tas nekur nepazudīs. Energoresursi būs dārgi, salīdzinot ar pirmskara laiku. Tas būs viens no galvenajiem uzdevumiem – sakārtot enerģētikas sektoru, nodrošināt, lai enerģija ir pieejama un relatīvi lēta,” uzsvēra ekonomists.

Kazāks pauda: “Mēs redzam, ka vismaz līdz rudenim uzņēmumu peļņas daudzos gadījumos nav mazinājušās, neskatoties uz augsto cenu kāpumu izejvielām. Tas nozīmē, ka izejvielu kāpumu diezgan viegli ir nodot patērētājiem, kas var norādīt uz to, ka konkurence ir nepietiekama.”

“Šīs ir ne tikai ārējā šoka problēmas, bet arī Latvijas ekonomikas strukturālas problēmas – konkurences trūkums atsevišķos sektoros, kā arī uzņēmumu [ne]spēja caur ražīgumu amortizēt pasaules cenu kāpumu. Svarīgs ir atbalsts mazāk turīgajiem, bet tam atbalstam ir jābūt terminētam. Tas nevar vilkties mūžīgi un nevar būt pārspīlēts. Ja tas būs pārspīlēts, tas vienkārši kurinās inflāciju un mazturīgajiem dzīvi padarīs grūtāku,” sacīja Kazāks.

Tiek paredzēts, ka ekonomikas izaugsme atkal atsāksies 2023. gada otrajā pusē.

Foto: Valsts kanceleja