Kariņš: Gazprom no Eiropas Komisijas ir saņēmis dzelteno kartiņu

Kā redzams no Microsoft un nu jau arī Google izmeklēšanām, Eiropas Komisija sistemātiski vēršas pret lielajiem uzņēmumiem, kas ļaunprātīgi izmanto dominanto tirgus stāvokli un pārkāpj ES konkurences likumus. Apsūdzības Eiropas Komisija izvirza, ja ir pārliecināta par pārkāpumu, tādēļ sagaidāms, ka pārkāpējam būs jāpakļaujas ES prasībām. Krievijas monopolists būs spiests ievērot ES likumus, jo Gazprom ir nepieciešams ES tirgus tieši tikpat, cik Eiropai Krievijas gāze.

Šodien ES Konkurences komisāre Margrēte Vestagere ir paziņojusi, ka izvirza apsūdzības pret Gazprom par dominantas tirgus pozīcijas ļaunprātīgu izmantošanu ES enerģētikas tirgū ierobežojot konkurenci un nosakot negodīgas cenas. ES likumu pārkāpumi atrasti 8 dalībvalstīs – Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Ungārijā un Bulgārijā. Tagad Krievijas monopolistam 3 mēnešu laikā ir jāsniedz atbilde uz apsūdzībām, pēc kuru izvērtēšanas Eiropas Komisija lems par tālāko rīcību.

Eiropas Komisijas izvirzītās apsūdzības Krievijas gāzes milzim Gazprom ir kā dzeltenā kartiņa futbolā par Eiropas Savienības spēles noteikumu neievērošanu. Eiropas Komisijas rīcība parāda, ka Eiropa ir reāls spēks ne tikai vārdos, bet arī darbos. Savukārt, tie, kas līdz šim apgalvoja, ka Eiropa attiecībā pret Gazprom ir vāja, ir krietni pārsteigušies ar saviem secinājumiem.

2012. gada septembrī Eiropas Komisija uzsāka izmeklēšanu pret Krievijas enerģētikas gigantu Gazprom par iespējamu ļaunprātīgu dominējošā (monopola) stāvokļa izmantošanu Austrumeiropā un Rietumeiropā, tai skaitā arī Latvijā. Šī ir otrā EK pret monopolu vērstā apsūdzība divu nedēļu laikā – pirms nedēļas tika izvirzīta apsūdzība pret ASV interneta milzi Google par konkurences noteikumu pārkāpumu ES.

Krišjānis Kariņš, Eiropas Parlamenta deputāts (Vienotība)