Japāņu biznesa žurnāls Latviju nosauc par Baltijas pērli

Raksta autore jau iepazīšanās vizītes laikā pauda simpātijas pret mūsu sasniegumiem, bet nu par tiem pastāstīts arī prestižajā izdevumā „Leisure Industry”, atklāj Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) sabiedrisko attiecību speciāliste Inta Briede.

Bagātīgi ilustrētajā četru lappušu garajā rakstā japāņu žurnāliste Koko Šinoda (Shinoda) uzsver, ka mūsu tauta kopusi savu identitāti kopš seniem laikiem. Pateicoties dziedāšanas un dejošanas priekam, kultūrai kopumā, savu identitāti esam saglabājuši arī līdz mūsdienām, stāsta Briede.

Koko Šinoda apmeklēja Latviju oktobrī, būdama viena no Japānas mediju pārstāvjiem, kuru vizīti organizēja Tūrisma attīstības valsts aģentūra (TAVA) sadarbībā ar reģionālajām tūrisma asociācijām.

Biezais, glancētais mēneša žurnāls „Leisure Industry”, kurā Koko Šinoda publicējusi Latvijai veltīto rakstu, iznāk jau 40 gadu un ir paredzēts biznesa auditorijai (business to business). Žurnāla tirāža ir 30 tūkstoši eksemplāru, un viens tā eksemplārs maksā 45 eiro, kas arī Japānā ir augsta cena. Turklāt tas ir vienīgais atpūtas (tūrisma) izdevums, kuru savā krātuvē glabā Japānas nacionālā bibliotēka.

Rakstā sniegts ieskats Latvijas pagātnē, izceļot vairākus nesenās vēstures faktus. Tādus kā, piemēram, Baltijas ceļu, kurā vienojušies divi miljoni cilvēku trijās valstīs, Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO. Aplūkotas arī mūsu tautsaimniecības galvenās nozares un izdarīts secinājums, ka mūsu valsts sekmīgi pārvarējusi neseno dziļo ekonomisko krīzi.
Visplašākā raksta daļa veltīta Latvijai kā pievilcīgam tūrisma galamērķim. Koko Šinoda uzsver, ka mēs joprojām godājam pagātnes kultūras mantojumu, amatniecības prasmes un senču tradīcijas to dažādajās izpausmēs. Izteikti komplimenti Rīgai, kur pavisam netālu no viduslaiku apbūves slienas staļinisma laikmetā celtā Zinātņu akadēmijas ēka, pilsētas centrs slīgst zaļumos, acis priecē jūgendstila ēkas un plaši pieejams ir bezvadu internets.

Uzturēdamās Latvijā, japāņu žurnāliste īpaši interesējās par arhitektūru, tostarp par 18. un 19. gadsimtā celtajām koka ēkām, kas pie mums ir saglabājušās. Rakstā autore pauž apbrīnu, ka esam tās nosargājuši un turpinām sargāt.

Raksta daļā, kas veltīta Latvijai no potenciālu ceļotāju viedokļa, pieminēta ne tikai mūsu skaistā balto smilšu pludmale un citas dabas vērtības, bet it īpaši – Latvijas iepazīšanās braucienā sastaptie cilvēki, kas ir izcili meistari dažādās jomās. Publikācijā atspoguļota ciemošanās, piemēram, dzintara apstrādes darbnīcā, pie rokdarbniecēm un grozu pinējiem, kā arī tikšanās ar Suitu sievām, kas radījušas spilgtu emocionālu iespaidu ar savu krāsainību un vitalitāti.

Koko Šinoda, uzturoties vizītē Latvijā un apmeklējot mūsu Gaismas pili, kaut gan uzdeva pragmatiskus jautājumus, piemēram, vai tik augstas nama ekspluatācijas izmaksas mēs varam atļauties, par redzēto mūsu jaunceltnē bija pozitīvi pārsteigta. Rakstā atzīta ēkas arhitektoniskā kvalitāte un fakts, ka jaunā nacionālā bibliotēka nav tikai grāmatu krātuve un lasītava, bet kļuvusi par kultūras centru.

TAVA tūrisma tirgus speciāliste Inguna Žīgure uzsver: „Darbs ar japāņu žurnālistiem ir ne tikai ļoti patīkams, bet aizvien arī auglīgs. Pieminēsim kaut vai tikai šajā gadā izdotās trīs grāmatas par mūsu daiļamatniecības tradīcijām, kas varētu saistīt daudzus japāņus. Esmu pārliecināta, ka žurnālistu vizītes ir pareizs veids, kā strādāt ar šo tālo tirgu, kurš pagaidām tiek uzskatīts vien par perspektīvu. Proti, tādu, no kura atdeve varētu būt gaidāma tikai nākotnē.”