Jāņu siers – dārgāks

Tikai trešā dala no Latvijas ģimenēm pašas sien sieru un 11% brūvē alu, pārējie cer visu vajadzīgo Līgo svētkiem nopirkt veikalos. Lai gan jaunākie statistikas dati liecina, ka gada laikā pārtikas cenas ir samazinājušās par 0,5%, uz Līgo mielasta galda rēķina ietaupīt diez vai izdosies.

Daļa pārtikas produktu, ar ko tradicionāli mielojas Jāņos, atsevišķos veikalos ir kļuvuši dārgāki, nevis lētāki.

Aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju Līgo nakti pavadīs laukos, liecina SIA Elvi Latvija rīkotā aptauja. Tas nozīmē, ka tirgotājiem jau šodien jāgatavojas pirmajam Līgo iepirkšanās trakumam, jo uz veikaliem steigs tie, kas svētkus svinēt dosies jau šovakar vai rīt no rīta.

«Līgo svētku svinēšanai pircēji palēnām jau ir sākuši gatavoties pirms nedēļas. Par to liecina pircēju intereses pieaugums Līgo svētku tradicionālajiem produktiem. Taču vislielākais pircēju pieplūdums jeb Līgo pircēju bums ir gaidāms, sākot ar šodienu un līdz pat 23. jūnija dienas vidum,» NRA.lv atzina Maxima Latvija preses sekretārs Jānis Beseris.

Rūpējot svētku mielastu par godu vasaras saulgriežiem, aptaujas dalībnieki norādīja, ka galvenokārt ēdienu gatavos paši. Visi pirkumi tiks veikti laikus (68% aptaujāto), pārsvarā lielveikalos, tērējot no 16 līdz 60 eiro. Aptuveni 95% aptaujāto svinētāju plāno galdā celt sieru, 85% cer uz šašliku, aptuveni 70% mielosies ar pīrāgiem un salātiem. Tāpat respondenti ir norādījuši – pērkot produktus Līgo svētkiem, priekšroku dos akcijas precēm. Tā gatavojas rīkoties 49% aptaujāto.

Ekonomikas ministrijas veidotais cenu monitorings sniedz ieskatu, cik pērn pirms Jāņiem maksājis alus, siers, gaļa, dārzeņi un citi produkti. Salīdzinot identisku produktu cenas tajos pašos Rīgas veikalos, Neatkarīgā secināja, ka atsevišķās tirdzniecības vietās kāpušas siera, cūkgaļas, vistu šķiņķīšu, minerālūdens, tomātu un citu produktu cenas.

Arī SIA Elvi Latvija komercdirektore Laila Vārtukapteine Neatkarīgajai apstiprināja, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu veikalos Elvi alus cenai būtisku izmaiņu nav, tomēr Jāņu siers šogad ir dārgāks par apmēram 15 procentiem, jo pērn pieauga piena produktu iepirkuma cena. Tāpat, piemēram, Maxima veikalos par 50 eirocentiem kilogramā dārgāks kļuvis Krievijas siers, ko ražo Smiltenes piens. J. Beseris gan informēja, ka kopumā ne siera, ne alus cenas neesot būtiski mainījušās un šobrīd lētākais Jāņu siers Maxima veikalos nopērkams par 5,49 eiro kilogramā.

Līdztekus ēšanai līgotāji arī baudīs alu, pīs vainagus un dosies papardes zieda meklējumos. Aldara papardes indekss arī atklāj, ka īstas vienprātības starp dzimumiem par Līgo tradīciju ievērošanu nav, – vīrieši aktīvāk iecerējuši nodoties Jāņu alus baudīšanai (72%) un papardes zieda meklējumiem (27%), bet sievietes savā pārziņā ņēmušas vainagu pīšanu (64%).

Ilze Šteinfelde