«Fitch» paaugstina Latvijas kredītreitingu, taču norāda uz ilgtermiņa izaicinājumiem

Piektdien arī starptautiskā reitingu aģentūra «Fitch» paaugstināja Latvijas kredītreitingu. Valsts kredītreitings ilgtermiņa saistībām vietējā un ārvalstu valūtā ir paaugstināts no «BBB+» uz «A-». Nākotnes prognozes vērtējums ir noteikts stabils, informē Finanšu ministrijā.

Iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi «Fitch» prognozē 3,6% apmērā 2014.gadā un 3,8% apmērā 2015.gadā. Budžeta deficītu sagaida arī turpmāk zemā līmenī, vidēji 0,9% no IKP līdz 2016.gada beigām.

Kā turpmāko ekonomiskās izaugsmes dzinējspēku saskata valsts iekšējo pieprasījumu, privāto patēriņu un investīciju aktivitātes atlabšanu.

Aģentūra atzīst, ka reitingu stiprina pozitīvā valsts parāda dinamika. Valsts parāda līmenis ir zem vidējā «A» reitinga grupas valstu līmeņa, un tā samazināšanās tiek sagaidīta arī turpmāk.

Banku sektors ir novērtēts kā stabils. Iestāšanās eirozonā ir mazinājusi valūtas risku un radījusi bankām papildus likviditātes iespējas.

Aģentūra norāda, ka Latvijai tomēr saglabājas ilgtermiņa izaicinājumi, galvenokārt, lai tuvinātu iedzīvotāju ienākumu līmeni līdz Eiropas Savienības valstu vidējam līmenim. Arī lielais ārējā parāda līmenis ir viens no trūkumiem, kaut arī tas mazinās un to lielākoties veido finanšu institūciju parādi mātes bankām.

Reitinga paaugstinājums varētu sekot, ja ekonomikas izaugsme turpinātos ilgākā laika periodā bez jaunu makroekonomikas nelīdzsvarotību parādīšanās un pasliktinājuma valsts finansēs vai ārējā parāda līmenī. Reitingu var samazināt, ja ārējs šoks radīs nestabilitāti banku sistēmā, pasliktinās ekonomiskās izaugsmes, fiskālos, vai valsts parāda rādītājus.

«Šis ir trešais Latvijas kredītreitinga paaugstinājums pēdējā mēneša laikā, kas ir augsts novērtējums mūsu valsts un visas sabiedrības panāktajam. «Fitch» savu lēmumu pamato ar Latvijas pozitīvo ekonomikas izaugsmi, labiem valsts finanšu rādītājiem un panākumiem publisko finanšu sakārtošanā,» norāda finanšu ministrs Andris Vilks (V).

Pēdējo reizi Latvijai A- līmenis bija 2007.gadā.