Izplatoties trešajam Covid-19 uzliesmojumam, stacionēto slimnieku skaits skaits varētu pieaugt līdz 2000–3000

Izplatoties jaunajiem Covid-19 paveidiem, slimnīcās var nonākt 2–3 reizes vairāk slimnieku, šorīt intervijā LTV raidījumā “Rīta panorāma” atzina Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Pēc viņas paustā, patlaban slimnīcās ārstējas aptuveni 1000 Covid-19 slimnieki. Izplatoties Covid-19 jaunajiem paveidiem jeb trešajam Covid-19 uzliesmojumam, stacionēto slimnieku skaits skaits varētu pieaugt līdz 2000–3000.

“Tās prognozes, kas Latvijai ir iezīmētas, ir ārkārtīgi izaicinošas. Visticamāk, ja tās iestāsies, problēmas būs ļoti nopietnas. Stacionāros tas varētu nozīmēt 2-3 reizes vairāk Covid-19 pacientu, nekā tie ir pašlaik. Nozare dara visu, lai sagatavotos šim scenārijam,” sacīja Cipule.

Vienlaikus viņa atzina, ka vienmēr pastāv iespēja, ka Latvijā šis scenārijs neattīstīsies: “Ja jaunais vīrusa paveids neiedzīvosies sabiedrībā un nesāks nekontrolēti izplatīties, mēs tādā stabili smagā stāvoklī varam dzīvot līdz pavasarim.”

“Ja pacientu pieplūdums būs lielāks, atkal tiks vērtēts, kuras ir tās pacientu grupas, kas var nogaidīt ārstēšanos. Šis ir tas kara medicīnas princips, kad tiek neatliekami glābti tie cilvēki, kuru stāvoklis ir vissmagākais, bet pārējiem ir nepieciešams gaidīt,” turpināja Cipule.

“Ja būs liels pacientu pieplūdums, sistēmā nonāks un tiks aicināti visi mediķi, arī tie, kuri strādā privātajā sektorā, iespējams, kuri vēl mācās. Tagad tas notiek uz brīvprātības principa, bet kritiskā situācijā mehānismi, kā piesaistīt personālu, kļūs uzstājīgāki,” atzina NMPD vadītaja.

Lūgta raksturot pašreizējo situāciju Covid-19 slimnieku aprūpē, Cipule sacīja, ka tā stabilizējas, bet arvien kopējā noslodze ir ļoti augsta: “Tā ir pāri par 75%, atsevišķās slimnīcās ir izdevies panākt brīvas vietas, citviet plānot hospitalizācijas ir ļoti sarežģīti. Kopumā situācija ir atšķirīga dažādos reģionos un turpina būt sarežģīta NMPD,” sacīja Cipule.