Grieķijas vēlēšanas rezultāti – jauns sākums vai vecie solījumi?

Svētdien Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās uzvaras laurus plūca bijušā Grieķijas premjerministra Aleksa Cipra radikāli kreisā partija SYRIZA. Par Cipra uzvaru valda dažādi viedokļi, – vieni uzskata to par jaunu sākumu, otri neredz, ka gaidāmās pārmaiņas varētu paveikt jau reiz pie varas bijusī valdība.

Aptaujāto Grieķijas iedzīvotāju viedoklis ir dažāds. Vieni norāda, ka cilvēki balsoja par pārmaiņām un sniedza Aleksim Cipram otru iespēju, taču citi pauž viedokli, ka neredz, kā Ciprs varētu atrisināt samilzušās valsts problēmas. “Politika un politiķi pieder citai pasaulei,” pauž kāda dārzeņu pārdevēja, necerot uz pārmaiņām.

Arī eksperti Cipra uzvaru vērtē dažādi – kritiķi šaubās, vai vēlēšanas bijušās tā vērtas, ja Grieķija paliek ar to pašu valdību, ar kuru iepriekš. Vienlaikus tiek norādīts, ka par spīti visam, Aleksis Ciprs šobrīd ir spēcīgākā pozīcijā, jo viņa lēmums pieņemt taupības pasākumus apmaiņā pret finanšu palīdzību acīmredzot attaisnojusi savu rezultātu.

Triumfējot vēlēšanās, Ciprs apņēmies gāzt veco kārtību – cīnīties ar korupciju un pārstāvēt cilvēku intereses.

“Grieķija un Grieķijas cilvēki ir sinonīms pretestībai un cieņai, un šī cīņa tiks turpināta vēl četrus gadus,” uzvaras brīdī uzsvēra Ciprs, piebilstot, ka priekšā gaidāmas grūtības, kuras iespējams pārvarēt vien ar smagu darbu.

“Tas ir neticami, ka cilvēks, kurš nodevis katru savu solījumu (…) spēlējies ar ekonomiku… atkal ticis iebalsots. Bet viņš ir apsolījis, ka saule atkal spīdēs un ir daudz cilvēku, kuri cer, ka šodienas vētras nav viņa pirmais lauztais solījums,” norāda ēdnīcas ķēdes īpašnieks Lefters Pavlis.

Katrā ziņā, Cipram priekšā gaidāmi daudz izaicinājumu, īstenojot vienošanās noteikumus, lai parūpētos par Grieķijas ekonomikas atveseļošanos. Noteikumi gan nav no vieglajiem un premjeram var nākties pieņemt grūtus lēmumus – turpmāk gaidāmais nodokļu kāpums, kā arī iespējamais algu un pabalstu samazinājums.

Jau vēstīts, ka Grieķijas ārkārtas vēlēšanas SYRIZA ieguvusi 35,46% balsu, aiz sevis atstājot konservatīvo partiju “Jaunā demokrātija” ar 28,26% balsu, kas nozīmē, ka neskatoties uz kritiķu prognozēm, Aleksis Ciprs tomēr paliks Grieķijas premjers.