Grieķijas liktenis tautas rokās

Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs rosinājis 5. jūlijā rīkot referendumu, piedāvājot valsts iedzīvotājiem balsot, vai valstij pieņemt vai noraidīt vienošanos ar starptautiskajiem kreditoriem.

Sestdien agri no rīta Ciprs televīzijas sniedza paziņojumu, aicinot Grieķijas iedzīvotājus piedalīties referendumā, kas notiks 5. jūlijā.

Ciprs referendumu sauc par taupības pieprasījumu no ārvalstu kreditoriem, norādot, ka starptautiskie partneri Grieķijai piedāvājušu ultimātu, uz kuru jāatbild, ņemot vērā tautas gribu.

“Mūsu pienākums ir nodrošināt nākotni mūsu valstī. Šī atbildīga liek mums atbildēt uz starptautisko kreditoru uzstādīto ultimātu caur Grieķijas tautas gribu,” uzrunājot valsts iedzīvotājus, televīzijā sacīja Ciprs.

Premjers norādīja, ka ievēros balsojuma iznākumu, taču vienlaikus uzsvēra, ka starptautiskie partneri pieprasa nepārprotami pārkāpt Eiropas sociālos noteikumus un pamattiesības.

Tikmēr valdības ministrija ir pārliecināti, ka grieķi nobalsotu pret vienošanos, noraidot kreditoru prasības.

Jau vēstīts, ka Grieķijas un tās starptautisko aizdevēju sarunas kārtējo reizi noslēgušās bez rezultātā.

Lai gan sarunas norit jau piecus mēnešus, abas puses joprojām ir tālu no vienošanās – kreditori vēlas, lai Cipra valdība veiktu lielāku izdevumu samazināšanu, kā arī radikālas reformas pensiju sistēmā, taču Grieķija turpina noraidīt šos priekšlikumus, iestājoties par anti- taupības programmu.

Grieķijai un starptautiskajiem aizdevējiem ir jāvienojas par reformu plānu, kas ļautu izmaksāt Grieķijai pēdējo aizdevumu 7,2 miljardus eiro apmērā, tādējādi izglābjot valsti no krīzes.