Grieķijai pieaug bažas par aizdevuma atmaksu – eiro zem spiediena

Eiro nonācis grūtībās ārvalstu biržām pēc tam, kad vadošie Grieķijas politiķi brīdinājuši, ka valsts, iespējams, nespēs veikt savu nākamo parādu atmaksu Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF), vēsta ārvalstu mediji.

Kredītreitingu aģentūra “Moody” norādījusi, ka pieaug risks, ka krīzes skartās valstis var vienoties par kapitāla kontroli, lai apturētu kapitāla aizplūšanu no savām bankām.

Pirmie mājieni par šādiem pasākumiem nākuši no ziņu aģentūras “Reuters”, kura ziņo, ka Grieķijas premjerministra Aleksa Cipra vadītā valdība apsverot iespēju uzlikt darījuma nodokli banku klientiem.

Kamēr Eiropas Centrālā banka (ECB) diskutē, vai paplašināt ārkārtas aizdevumu Grieķijai, vienotā valūta piedzīvojusi kritumu par 3% pret ASV dolāru.

Satraukums novērojams arī investoru vidū, kas liecina par šķelšanās pazīmēm Cipra valdības rindās un iezīmē negatīvo scenāriju, proti, Grieķijai trūkst naudas, tā neizpilda savas parādsaistības un atstāj eiro zonu.

Grieķijas parlamenta spīkeris Nikos Filis 5. jūniju, kad Grieķijai jāatmaksā parāds SVF 1,5 miljardu eiro apmērā, sauc par patiesības mirkli, aicinot algu vietā par prioritāti Grieķijai noteikt parādu atmaksu.

“Ja viņi netiks galā ar pašreizējām finansējuma problēmām, viņi nesaņems atlikušo aizdevuma summu,” norādījis Filis.

Tikmēr citas valdības amatpersonas uzskata, ka valstij nebūtu jācieš no Grieķijas nespējas atmaksāt parādus, kas liecina par to, ka koalīcijas biedru vidē vērojama viedokļu sadursme.

“Moody” pauž bažas par Grieķijas banku sistēmas stāvokli, norādot, ka bankām būs nepieciešama palīdzība no ECB, piebilstot, ka bankas joprojām ir atkarīgas no centrālo banku finansējuma, jo neskaidrības ap Grieķijas atbalsta programmu turpina apdraudēt noguldītāju uzticību.

Jau vēstīts, ka liela daļa ekspertu ir pārliecināti, ka Grieķijai nāksies pamest eiro zinu, jo maz ticams, ka līdz jūnijam Grieķijai izdosies atmaksāt parādu SVF 1,5 miljardu eiro apmērā.