Grieķija pieņem nosacījumus, kuri nepieciešami SVF un ES kredīta saņemšanai

Grieķijas premjerministrs Georgioss Papandreu (attēlā) preses konferencē 2. maijā paziņoja, ka viņa valsts pieņem nosacījumus, kuri ir nepieciešami kredīta saņemšanai no Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) un Eiropas Savienības (ES), vēsta AFP.

Pēc Papandreu vārdiem, grieķiem nāksies „iziet uz nozīmīgiem upuriem”, un galveno triecienu uzņems valsts sektora līdzstrādnieki. Paziņojot par gatavību veikt nozīmīgus budžeta samazinājumus, Papandreu informēja, ka SVF un ES apmaiņā piešķirs Grieķijai kredītu, kura apjomi pēc pasaules mērogiem ir „bezprecedenta”.

Tomēr kredīta summu premjerministrs nav nosaucis. Iepriekš puses bija vienojušās par 45 miljardiem eiro, tomēr pēc pesimistu novērtējuma Grieķijai var tikt piešķirti līdz 120 miljardiem eiro. Grieķijas valsts parāds ir aptuveni 300 miljardi eiro, kas ir vairāk nekā 100 procenti no valsts IKP.

Pieņemot kredīta nosacījumus, Grieķija uzņemas virkni saistību, tai skaitā budžeta deficīta samazināšanu, kas 2009. gadā bija 13,6 procenti no IKP, par 10-11 procentiem. Grieķijā jau tika pārskatīta nodokļu likumdošana (konkrētāk, ir paaugstināts PVN), kā arī tika paziņots par darba algu un pensiju samazināšanu un valsts iestāžu darbinieku darba algu iesaldēšanu uz triem gadiem.

Visi šie pasākumi izsauca sabiedrības protestus, kuri izpaužas kā masveida streiki un ielu nemieri. Tā 1. maijā Atēnās policija izkliedēja plašu demonstrāciju, kurā piedalījās aptuveni 15 tūkstoši cilvēku. Tāpat protesta akcijas notika Salonikos, kur protestētāji uzbruka banku un finanšu institūtu ēkām.

Autors: www.2v.lv