BP sola segt visus naftas noplūdes Meksikas līcī radītos zaudējumus

ASV prezidents Baraks Obama, apmeklējot naftas noplūdes Meksikas līcī, kur nogrima naftas platforma, izraisītās ekoloģiskās katastrofas vietas ASV Luiziānas štatā uzsvēris, ka apkārtējai videi nodarītajos zaudējumos ir vainoja kompānija „British Petroleum” (BP), kura ir platformas īpašniece. „BP ir atbildīga par šo noplūdi, un kompānijai nāksies maksāt par to,” – žurnālistiem paziņoja Obama.

Tajā pašā laikā viņš uzsvēra, ka apstādināt naftas noplūdi no urbuma tuvākajā laikā, visticamāk, neizdosies. Kompānija drīz pēc Obamas paziņojuma arī oficiāli apsolīja apmaksāt visus noplūdes seku likvidēšanas izdevumus.

„BP atzīst savu atbildību par naftas noplūdi … Mēs likvidēsim piesārņojumu. BP apmaksās visus izdevumus, kas ir nepieciešami noplūdes zonas attīrīšanai,” – teikts naftas giganta paziņojumā. BP pārstāvji pagaidām nav nosaukuši summu, kuru ir gatavi piešķirt naftas noplūdes seku likvidēšanai. Jāpiebilst, ka paziņojumā precizēts – kompānija ir gatava apmaksāt ne tikai izdevumus par attīrīšanu, bet arī apmaksāt zaudējumus, kurus naftas noplūdes dēļ cietušas privātpersonas vai organizācijas.

Kā vēsta masu informācijas līdzekļi, atsaucoties uz apdrošināšanas kompāniju „Jupiter”, naftas noplūdes no platformas „Deepwater Horizon” seku likvidēšanai būs nepieciešami aptuveni 4,6 miljardi ASV dolāru. Atsevišķi eksperti tikmēr uzskata, ka zaudējumu apmēri finanšu izteiksmē var sasniegt līdz pat 20 miljardiem ASV dolāru, atgādinot, ka kad pie Aļaskas krastiem noplūda daži simti tūkstošu tonnu naftas, par šo kaitējumu naftas pārvadātājam nācās samaksāt 5 miljardus dolāru.

Sprādziens uz „Deepwater Horizon” notika 2010. gada 20. aprīlī, bet pēc 36 stundas ilga ugunsgrēka platforma nogrima. Traģēdijā gāja bojā 11 no 126 cilvēkiem, kura atradās uz platformas, tāpat trīs vietās tika sabojāts urbums, kādēļ ūdenī turpina nonākt liels daudzums naftas. Visi mēģinājumi pārtraukt noplūdi līdz šim ir beigušies nesekmīgi un naftas plankuma izmēri turpina palielināties, draudot pilnībā nīcināt piekrastes ekosistēmu. ASV varas iestādes varas ir izsludinājušas ārkārtas stāvokli Luiziānas, Floridas un Alabamas štatos.

Tāpat ieviests pagaidu aizliegums komerciālai un privātai zvejošanai naftas noplūdes rajonā. Aizliegums noteikts vismaz uz 10 dienām. Jāpiebilst arī, ka tehnogēnā katastrofa, pēc ekspertu domām, ļoti negatīvi ietekmēs ASV dienvidu štatu ekonomikas, kuru ienākumu nozīmīgu daļu tradicionāli veido tūrisms un ar to saistītās nozares. Tā tikai Luiziānas štata kasē restorānu bizness ik gadu ienes aptuveni piecus miljardus ASV dolāru. Pēc nozares pārstāvju vārdiem, divas trešdaļas štata restorānu specializējas ēdienu izgatavošanā no jūras produktiem. Katastrofas dēļ bez darba var palikt aptuveni 150 tūkstoši cilvēki, kuri strādā gan restorānos, gan zvejniecībā, kuras uzņēmumi ikdienā piegādā restorāniem svaigus jūras produktus.

Bez tam piekrastes štatos – Luiziānā, Alabamā, Misisipi un Floridā – naftas noplūdes dēļ nopietni cietušas austeru un garneļu audzēšanas fermas. Jūras produktu piegādātājiem šī iemesla dēļ būs milzu zaudējumi, bet valstī kopumā tuvākajā laikā strauji pieaugs šo produktu cenas.

Autors: www.2v.lv